Aktualności
Nowy mural artystyczny pt. „Sobie”, inspirowany fragmentem tekstu Olgi Tokarczuk, pojawił się na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 4 w Łodzi. Kompozycja grafika Pawła Ryżki to część przedsięwzięcia „Ulice Słów” organizowanego w przestrzeni miasta przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.
Nowy mural artystyczny pt. „Sobie”, inspirowany fragmentem tekstu Olgi Tokarczuk, pojawił się na ścianie budynku przy ul. Ogrodowej 4 w Łodzi. Na górze oraz na dole pionowej kompozycji graficznej, zaprojektowanej przez grafika Pawła Ryżkę, widnieje słowo „SOBIE”, zaś cały mural przedstawia różne przesunięcia liter w tym słowie.
„»I jedyne, co mogę o sobie powiedzieć, to, że przydarzam się sobie« to cytat z książki Olgi Tokarczuk »Dom dzienny, dom nocny«. Stwierdzenie wskazuje na to, że tak naprawdę kształtują nas czas, miejsce i otoczenie, że nie jesteśmy do końca samostanowiącymi o sobie, autonomicznymi jednostkami. Skupienie na słowie »sobie« jest przewrotnym potraktowaniem cytatu, w którym ważniejszym słowem, jedynym pewnikiem, jest »przydarzam się«. Jednak dwukrotne powtórzenie »sobie«, w moim odczuciu, jest swego rodzaju sprzeciwem wobec przypadku, nieuchronności i braku sprawczości, jakie kojarzymy z »przydarzaniem się«” – wyjaśnił Paweł Ryżko.
Autor projektu muralu jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Działa na przecięciu sztuki oraz projektowania graficznego. Główne media, którymi się posługuje to plakat, typografia, malarstwo, murale oraz interwencje w przestrzeni publicznej. Projektuje także oprawy graficzne do wydawnictw muzycznych, z których do najciekawszych należy Frank Zappa „Hammersmith Odeon”. Jest współtwórcą międzynarodowego kolektywu „Void Projects”. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. na Biennale Plakatu Polskiego i w konkursie Polish Graphic Design Awards.
Mural to pierwsza realizacja w ramach „Ulic Słów” – większego przedsięwzięcia artystycznego, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Jak przekazał kurator Michał Bieżyński, jego celem jest tworzenie w przestrzeni miejskiej wizualnych interpretacji fragmentów tekstów literackich.
„Nie chodzi o szablonowe umieszczenie w mieście sentencji z książek. Artyści mają za zadanie stworzyć projekty plastyczne, których forma będzie jak najciekawiej i jak najcelniej korespondować z treścią. Największą wartością projektu jest próba holistycznego dopasowania treści danego tekstu do sposobu jego prezentacji, tzn. relacja treści z takimi aspektami jak np. tło historyczne, kontekst architektoniczny, materiał wybrany do jej przedstawienia, skala, format, kolor, struktura danej pracy” – zaznaczył Bieżyński.
Kuratorem literackim „Ulic Słów” został pisarz i reporter Mariusz Szczygieł, który dokonał wyboru fragmentów tekstów polskich pisarzy – m.in. Hanny Krall, Krzysztofa Vargi, Krystyny Miłobędzkiej i Doroty Masłowskiej, której słowa jeszcze w tym roku znajdą swoją interpretację na ogromnym neonie, jaki pojawi się w Łodzi.
„Wyszukując odpowiednie cytaty do tego projektu, chciałem, aby przechodnie i mieszkańcy Łodzi mieli kontakt z ambitną literaturą. Dziś nawet ci, którzy czytają, zaspokajają się głównie literaturą gatunkową: kryminałami, romansami, biografiami celebrytów czy mało literackim reportażem. Taka literatura ma to do siebie, że jest przewidywalna, schematyczna i – niestety – pełna utartych związków frazeologicznych. Dlatego zależało mi na cytatach, które dają do myślenia, są nieoczywiste, zaskakujące – czyli te uliczne dzieła będą dla czytających jakimś myślowym wyzwaniem” – podkreślił Szczygieł.
źródło: Agnieszka Grzelak-Michałowska, PAP