Aktualności

03.09.2018

W Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Rotha

Na fasadzie Hotelu Savoy w Łodzi odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą wielkiego austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia Józefa Rotha. Właśnie tu Roth napisał w Łodzi swą pierwszą powieść, „Hotel Savoy”.

„W tym budynku w 1924 r. przebywał i pisał Józef Roth, austriacki pisarz i dziennikarz, autor powieści »Hotel Savoy«” - głosi napis w językach polskim i niemieckim umieszczony na tablicy odsłoniętej uroczyście przez ambasadora Austrii w Polsce Wernera Almhofera i prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. Ozdobiła ją płaskorzeźba twarzy literata na tle flag obu państw autorstwa Rafała Frankiewicza.

W ten sposób pisarza upamiętniono w Łodzi w 124. rocznicę jego urodzin. „Istotne jest dla mnie, jako konsula Austrii w Łodzi, by łączyć moje kochane miasto i państwo austriackie, które tu reprezentuję. Niewiele było postaci, które łączyło oba te miejsca, a do tego było tak wybitnymi twórcami” - powiedział PAP Paweł Zyner, z którego inicjatywy zawisła tablica.

Almhofer wskazał, że Roth jest jednym z najpopularniejszych austriackich pisarzy, a jego powieści zostały przetłumaczone na większość języków świata.

„Pisarz w 1918 roku dotarł do Łodzi i w jego powieści »Hotel Savoy« możemy przeczytać o podróży bohatera po wojnie do Polski, trzyletniej niewoli na Syberii i tym, co czuł, kiedy przyjechał do tego miasta. Bardzo cieszę się z tej pięknej inicjatywy, która będzie przypominała tego wielkiego autora” - podkreślił ambasador.

Prezydent Zdanowska zaznaczyła, że choć w powieści „Hotel Savoy” nie pada nazwa Łódź, Roth ukazał to miasto, jako „niesamowitą części Europy po I wojnie światowej; gdzie bogactwo splatało się z biedą, fabrykanci z wielokulturową Łodzią, tworząc coś unikatowego”.

„Z chwilą kiedy bohater powieści »Hotel Savoy« Gabriel idąc od strony Dworca Łódź-Fabryczna, zatrzymał się pod hotelem powiedział znamienne słowa: »Stanąłem u wrót Europy«. Te słowa dla nas wszystkich były bardzo prorocze. One już się spełniły, ale robimy wszystko, żeby ta Europa była nie tylko w powieściach i na mapie, ale była w nas. Żebyśmy wszyscy czuli się Europejczykami” - zakończyła Zdanowska.

Urodzony 2 września 1894 r. w Brodach koło Lwowa Joseph Roth studiował filozofię i germanistykę we Lwowie i Wiedniu, a następnie pracował głównie dla wiedeńskich i berlińskich gazet. W latach dwudziestych był najlepiej opłacanym dziennikarzem w Berlinie. Jest autorem trzynastu powieści, m.in.: „Hotel Savoy”, „Hiob”, „Marsz Radetzky'ego”, „Krypta Kapucynów” oraz zbioru felietonów „Listy z Polski”. Zmarł w 1939 r. na zapalenie płuc w Paryżu, gdzie został pochowany.