Aktualności

Walenty Wańkowicz, „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale”, 1827–1828
29.08.2022

W litewskim Sejmie odbyła się akcja czytania ballad Mickiewicza

W litewskim parlamencie odbyła się w piątek akcja czytania ballad Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Po kilka strof z trzech utworów wieszcza – „Romantyczności”, „Świtezi” i „Trzech Budrysów” – po litewsku i polsku czytali posłowie oraz przedstawiciele społeczności polskiej i litewskiej.

„Akcja jest poświęcona obchodzonemu w Polsce Roku Romantyzmu Polskiego. Jest też naszym udziałem w polskiej 11. odsłonie Narodowego Czytania” – powiedziała PAP litewska posłanka Beata Pietkiewicz, współorganizatorka wydarzenia.

„Musimy dbać o nasze, litewsko-polskie więzi w dziedzinie gospodarki, energetyki, bezpieczeństwa, obrony, ale też o kontakty kulturalne, o wzajemne poznawanie się” – podkreśliła parlamentarzystka. Jak dodała, „Adam Mickiewicz jak nikt inny łączy Polaków i Litwinów, i sprzyja naszemu zbliżeniu”.

200 lat temu, w czerwcu 1822 roku w Wilnie, w księgarni Zawadzkiego ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

źródło: Aleksandra Akińczo, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna