Aktualności

04.12.2018

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku rusza dziś cykl spotkań z literaturą faktu

Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Inicjatywa rusza już dziś o godzinie 18.00 rozmową o śledztwach biograficznych z Klementyną Suchanow (Gombrowicz. Ja, geniusz) i Mirosławem Wlekłym (Tu byłem. Tony Halik). W styczniu do Gdańska przyjadą Jan Błaszczak i Marcin Borchardt.

„Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej spotkamy się i porozmawiamy z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Będą naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznamy kulisy ich pracy, zgłębimy najbardziej intrygujące tematy” – zapowiada Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.

Reportaż stanie się jedynie punktem wyjścia do dyskusji. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się 4 grudnia, dotyczy śledztw biograficznych. O swojej pracy nad książkami opowiedzą: Klementyna Suchanow, autorka m.in.: Gombrowicz. Ja, geniusz, oraz Mirosław Wlekły, który podążył śladami Tony’ego Halika w książce Tu byłem. Tony Halik. Przed każdym spotkaniem i po nim w Instytucie Kultury Miejskiej dostępne będą książki gości.

„Klementyna Suchanow i Mirosław Wlekły zmierzyli się z życiem postaci legendarnych dla polskiej kultury. Jest to okazja do zadania kluczowych pytań: Kim jest biograf? Czy powinien być ‚bezwzględny’? Gdzie są granice etyki zawodowej?” – zapowiada Anna Burzyńska, która poprowadzi spotkanie.

Z koeli w styczniu odbędzie się spotkanie z Janem Błaszczakiem, autorem książki The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side, oraz Marcinem Borchardtem, który ostatnio opublikował monografię Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku. To właśnie artystyczny Nowy Jork ubiegłego wieku będzie tematem ich rozmowy.

***

Non-fiction w IKM. Rozmowa o śledztwach biograficznych
Data: 4 grudnia, godz. 18:00
Goście: Klementyna Suchanow, Mirosław Wlekły

Rozmowa o bohemicznym, artystycznym Nowym Jorku ubiegłego wieku
Data: 24 stycznia, godz. 18:00
Goście: Jan Błaszczak, Marcin Borchardt