Aktualności
Ponad 200 wystawców z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy, weźmie udział w XXVII Targach Książki Historycznej, które odbywać się będą od czwartku do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Na imprezie nie zabraknie także Instytutu Książki, który organizuje dwa panele dyskusyjne: „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku” oraz „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi”.
Wystawcy prezentować będą książki na 120 targowych stoiskach. Swoją ofertę przedstawią w niej oficyny wydawnicze, wydawnictwa muzealne i uniwersyteckie, instytucje kultury i antykwariaty. W salach kinowej i koncertowej Zamku Królewskiego oraz w Pałacu pod Blachą odbywać się będą towarzyszące targom dyskusje, wykłady, spotkania z autorami książek, projekcje filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci. Organizatorzy zapowiadają również spacery historyczne, prezentacje faksymiliów, gier strategicznych i pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Oficjalna inauguracja targów odbędzie się w czwartek, 29 listopada, o godz. 12 w sali wielkiej Zamku Królewskiego. Podczas inauguracji po raz 24. wręczone zostaną nagrody Klio. To wyróżnienie, ustanowione w 1995 roku, przyznawane jest za najlepsze książki historyczne wydane w bieżącym i poprzednim roku. W tym roku do nagrody nominowano w kategorii monografii naukowych: Włodzimierza Mędrzeckiego za Kresowy kalejdoskop. Wędrówki przez Ziemie Wschodnie Drugiej Rzeczpospolitej 1918-1939, Annę Grześkowiak-Krawicz za Dyskurs polityczny Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Macieja Górnego za książkę Kreślarze ojczyzn. Geografowie i granice międzywojennej Europy.
W kategorii edytorskiej o Klio ubiegają się: Muzeum Mazowieckie w Płocku za książkę Secesja, Wydawnictwo Akademickie Dialog za Da Qin i Fulin. Obraz Zachodu w źródłach chińskich z I tysiąclecia n.e., Ośrodek Karta za serię Świadectwa XX wiek, Wydawnictwo UW za Korespondencję Fryderyka Chopina i Zamek Królewski w Warszawie za książkę Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety. Trzecia kategoria nagrody to varsaviana, w której nominowano: Jacka Leociaka za Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę, Grzegorza Mikę za książkę Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury oraz Piotra Wierzbickiego za Podchmieloną historię Warszawy. Do tegorocznej edycji nagrody 92 wydawców zgłosiło prawie 180 tytułów, które ocenia jury pod przewodnictwem Tomasza Szaroty.
Wśród tegorocznych wystawców są m.in. Alma-Press, Bellona, BOSZ, Dom Spotkań z Historią, Rebis, Fronda, Iskry, „Mówią Wieki”, Nasza Księgarnia, Rytm, Ośrodek KARTA, Państwowy Instytut Wydawniczy, Świat Książki, wydawnictwo Agora, wydawnictwo Arkady, wydawnictwo DiG, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Poznańskie, Zysk i S-ka. Udział w targach zapowiedziały też mniejsze oficyny: Napoleon V z Oświęcimia, Wysoki Zamek z Krakowa, Fundacja Sąsiedzi z Białegostoku, Triglav ze Szczecina.
Własne stoiska będą też miały antykwariaty, biblioteki, Narodowe Centrum Kultury, TVP Historia, Żydowski Instytut Historyczny. Na wspólnym stoisku pod nazwą IX Salon Książki Muzealnej swoje wydawnictwa prezentować będzie około 40 muzeów, m.in. Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Osobny salon książki utworzą oddziały Instytutu Pamięci Narodowej.
Sześć oficyn niezależnych z Białorusi zaprezentuje się w ramach Salonu Książki Białoruskiej na stoisku firmowanym przez Fundację Białoruski Dom. Z kolei w Salonie Książki Ukraińskiej weźmie udział 19 oficyn. Motywem przewodnim ich prezentacji będzie historia Wielkiego Głodu na Ukrainie. W targach wezmą tez udział wydawnictwa z Rosji i Niemiec.
Jak podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Michalski, dyrektor Targów Książki Historycznej, w tym roku tematem wiodącym jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wokół niego skupiają się spotkania i debaty.
Wśród targowych spotkań zaplanowanych na czwartek jest panel „Jak rozmawiać o II RP?” wokół serii 100-lecie niepodległości z udziałem m.in. Piotra Zaremby, Łukasza Jasiny, Roberta Kostro. Dyskusja będzie okazją do zaprezentowania polskiej drogi do niepodległości oraz różnorodnych aspektów, często kontrowersyjnych, związanych z początkami funkcjonowania państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.
Seria 100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki została opracowana przez Muzeum Historii Polski, a jej pomysłodawcą jest prof. dr hab. Andrzej Friszke. Seria to zbiór kilkunastu niepublikowanych lub dawno niewznawianych pamiętników i dzienników czołowych postaci polskiego życia publicznego. Do tej pory w ramach serii ukazały się m.in. książki Piłsudski jakim Go znałem Leona Wasilewskiego, Przewrót w Polsce Jędrzeja Moraczewskiego, Moje wspomnienia Stanisława Wojciechowskiego oraz Pamiętniki Ignacego Daszyńskiego. W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentowane zostaną także dwie najnowsze publikacje Muzeum Historii Polski: Oblicza Niepodległej – zbiór dziewięciu tekstów, autorstwa znakomitych znawców epoki, dotyczących różnych dziedzin życia w II RP oraz Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura.
Na piątek zaplanowano m.in. debatę o polityce historycznej w stosunkach polsko-rosyjskich połączona z promocją książki prof. Witolda Modzelewskiego Polska – Rosja oraz panel dyskusyjny o serii wydawniczej Instytutu Historii PAN pt. Metamorfozy społeczne z udziałem m.in. Andrzeja Chwalby, Jerzego Pająka i Janusza Żarnowskiego.
W sobotę odbędzie się m.in. organizowana przez Instytut Książki debata „100 lat nadania praw wyborczych kobietom. O wielkich Polkach przełomu XIX i XX wieku”, w której wezmą udział Dobrochna Kałwa, Anna Kowalczyk, Joanna Puchalska. Panel poprowadzi Hanna Maria Giza z radiowej Dwójki. Także w sobotę odbędzie się dyskusja wokół albumu Polska 100 lat wydawnictwa BOSZ – „Sto lat niepodległej Polski”. W sobotnim programie znalazło się również seminarium „100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, które poprowadzi prof. Przemysław Matusik.
W niedzielę odbędzie się organizowana przez Instytut Książki debata „100 lat niepodległości. Wielkie biografie wielkich ludzi” z udziałem Natalii Budzyńskiej, prof. Włodzimierza Sulei, prof. Wiesława Wysockiego. Panel poprowadzi dr Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki. W niedzielę także dyskusja wokół nowej książki Piotra Zychowicza, Żydzi 2, pod hasłem „Polacy, Żydzi – Holokaust, komunizm”.
Waldemar Michalski, dyrektor Targów Książki Historycznej, przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że Targi Książki Historycznej sięgają 1992 roku, kiedy zawiązano Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, w którym osiem wydawnictw zobowiązało się do współpracy w zakresie druku, promocji i dystrybucji publikacji o szeroko pojętej tematyce historycznej. Obecnie Porozumienie liczy ich ponad 40. Już w 1992 r. zorganizowało pierwszą edycję Targów Książki Historycznej, które od dziewięciu lat odbywają się w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim. Co roku odwiedza je ok. 30 tys. osób.
[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]