Aktualności

14.03.2023

Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do kolejnej edycji Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Prace mogą zgłaszać wszystkie instytucje naukowe w Polsce do 12 maja. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy.

Ogłoszenie laureata nagrody nastąpi pod koniec listopada podczas uroczystej gali w Łodzi.

Kapituła konkursu już po raz dziewiąty oceni i nagrodzi najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2022 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca września br. Autor jednej z prac, uznanej za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

W trakcie ośmiu edycji konkursu wpłynęło prawie 500 prac ze 130 polskich ośrodków naukowych. W finałach wszystkich edycji znalazło się zaś 40 książek.

„Prace, które wpływają na konkurs, są dowodem znakomitej kondycji polskiej humanistyki, obrazują jej otwartość, oryginalność, nietuzinkową tematykę badań i formę prezentacji wyników. Ogromnie cieszymy się, że w ciągu tych kilku lat udało nam się pokazać, że polska humanistyka jest widoczną i wartościową częścią światowego dorobku” – podkreśliła rektor Uniwersytetu Łódzkiego i przewodnicząca Kapituły Nagrody prof. Elżbieta Żądzińska.

Prace na konkurs można zgłaszać pocztą tradycyjną na adres: Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź lub elektronicznie na e-mail: nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W tym roku nagrodzono pisarza i tłumacza literatury anglojęzycznej Macieja Świerkockiego za książkę „Łódź Ulissesa”, a wcześniej otrzymali ją: Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski, Zbigniew Szmyt.

Patron nagrody – prof. Tadeusz Kotarbiński – był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola „opiekuna spolegliwego”, czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna