Aktualności

fot. materiały ML
13.01.2021

Ukończono budowę nowego magazynu zbiorów Muzeum Literatury

Zakończyły się prace budowlane przy nowym magazynie zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 w Warszawie. Zostaną w nim umieszczone książki, rzeźby, meble, kolekcje medalierstwa i malarstwa - poinformowało na swojej stronie ML.

Jak wyjaśniono na stronie ML, budynek powstał dzięki dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (4,2 mln zł) oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł).

„Nowo wybudowany budynek przy ulicy Trawiastej 29 w Warszawie zapewnia dodatkowe powierzchnie magazynowe dla zbiorów Muzeum Literatury. Zostaną w nim umieszczone książki, rzeźby, meble, kolekcje medalierstwa i malarstwa. Na parterze, obok części magazynowej, będzie działać pracownia konserwacji” - napisano w informacji.

Zaznaczono, że „całkowita powierzchnia budynku to 790 mkw., z czego część użytkowa to aż 643 mkw.”. „Betonowe elewacje zabezpieczają zbiory przed kradzieżą, ale i szkodliwym dla nich światłem. W budynku zastosowany został nowoczesny system gaszenia gazem” - wyjaśniono.

Podkreślono, że „budynek został zbudowany z poszanowaniem otaczającego go lasu sosnowego”. „Architekci z Atelier Tektura (autorzy koncepcji) zadbali o zachowanie drzewostanu, w szczególności starszych okazów. Między istniejącym budynkiem a nowo powstałym magazynem stworzono wewnętrzny ogród, dostępny bezpośrednio z ulicy. Z tego miejsca zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania eksponowanych zbiorów przez szklane witryny” - czytamy w informacji.

Przypomniano, że przygotowanie terenu pod budowę rozpoczęto jesienią 2018 r., a prace budowlane trwały 16 miesięcy.

„Nowy magazyn na ulicy Trawiastej w sposób wydatny polepszy stan infrastruktury Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i pozwoli relokować znaczną część naszych zbiorów do odpowiednich pomieszczeń, gwarantujących właściwe warunki przechowywania i konserwacji. Nowy budynek magazynowy, połączony z już istniejącym, który otrzymaliśmy i wyremontowaliśmy dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego kilka lat temu, będzie też pełnił skromne funkcje wystawiennicze, co wzbogaci z pewnością ofertę kulturalną dla okolicznych mieszkańców” - ocenił dyrektor ML Jarosław Klejnocki.

Klejnocki zwrócił uwagę, że „sam w sobie, budynek stanowi niebanalną bryłę architektoniczną, urozmaicającą lokalny pejzaż”. „W perspektywie czekającego nas remontu siedziby głównej muzeum przy Rynku Starego Miasta magazyn wraz z jego +starą/istniejącą+ częścią zapewni konieczny odwód przestrzenny dla pozostałej części zbiorów, relokowanych czasowo w okresie renowacji” - podkreślił.

Jak wyjaśniono, „uroczyste otwarcie budynku po doposażeniu wnętrz planowane jest na początku roku 2021 i jest warunkowane przez sytuację pandemiczną”.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna