Aktualności

wizualizacja: Renata Parafiniuk Architecture & Design
25.01.2023

Trwa modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim podzielili się z nami wizualizacjami, które pokazują, jak będzie ona wyglądała po zakończeniu trwającego remontu. Modernizacja biblioteki jest możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2021-2025. 

Trwa modernizacja i adaptacja pomieszczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim. Dzięki pracom zyskała ona ponad 150 m2 dodatkowej powierzchni. W międzyrzeckiej bibliotece powstały nowe przestrzenie i strefy – takie, których do tej pory brakowało. 

W Oddziale dla Dzieci międzyrzeckiej biblioteki wydzielono salę animacji, która służy do organizowania zajęć dla najmłodszych. Jest ona wyposażona m.in. w telewizor multimedialny i podłogę interaktywną. Dodatkowo najmłodsi czytelnicy, przychodzący do biblioteki wraz z rodzicami, będą mieli do dyspozycji kącik zabaw przygotowany zgodnie z duchem Metody Montessori. 

Biblioteka dla Dorosłych również zyskała dodatkową przestrzeń, co stało się możliwe dzięki wyburzeniu kilku ścianek. Przejścia w „dorosłej” części instytucji zostały wyrównane i uporządkowane, zainstalowano też nowe oświetlenie. Wygospodarowano także kącik cichej pracy dla czytelników. 

W nowo pozyskanych pomieszczeniach Biblioteki w Międzyrzecu Podlaskim urządzono Skarbiec Regionu – strefę ze zbiorami regionalnymi, czytelnią, czytelnią komputerową oraz specjalnie wydzieloną strefą dla Seniorów.

Wyjątkowym miejscem, którego najbardziej brakowało w międzyrzeckiej bibliotece będzie przestrzeń zaprojektowana specjalnie z myślą o młodzieży. Strefa ta będzie nosiła nazwę Teen-teka i zostanie urządzona w stylu loftowym. Na ścianach wykonanych m.in. z płyt OSB znajduje się relaksujący chrobotek, a jedną z integralnych części tej przestrzeni będzie neon z napisem Teen-teka. Oprócz bogatego księgozbioru, młodzież otrzyma do swojej dyspozycji, strefę gier komputerowych, strefę gier planszowych, konsolę Sony PlayStation, a także kącik relaksu. 

Za projekt nowej Biblioteki w Międzyrzecu Podlaskim odpowiada studio Renata Parafiniuk Architecture & Design. Projekt powstał na podstawie pomysłów pracowników biblioteki.

Całkowity koszt modernizacji biblioteki ma wynieść 670 tys. zł, z czego 502 tys. zł wynosi dofinansowanie w ramach Infrastruktura Bibliotek.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.