Aktualności

11.08.2015

Taki był literacki OFF

Legenda amerykańskiego punk rocka i poetka Patti Smith była gwiazdą nie tylko muzycznej sceny OFF Festivalu, ale również Kawiarni Literackiej, w której gościła przed niedzielnym, finałowym koncertem. Za program literacki tegorocznej edycji OFF Festivalu odpowiedzialny był Instytut Książki wraz z Narodowym Centrum Kultury. Spotkania poprowadził Szymon Kloska z Instytutu Książki, który wraz z Michałem Nogasiem z radiowej Trójki, był gospodarzem Kawiarni.

„Magiczna, szczera, fantastyczna, prawdziwa” - tak mówili o spotkaniu ci, którym udało się wejść do Kawiarni Literackiej i wysłuchać opowieści Patti Smith o książkach, muzyce i byciu artystą. Sama Patti powiedziała o sobie, że jest „kinda like a bum” („trochę jak lump”), ale podkreślała też jak istotna jest dla niej sztuka, w tym oczywiście książki: dowiedzieliśmy się, że jedną z jej wielkich literackich fascynacji jest Bruno Schulz!

Od pierwszego dnia Festiwalu namiot, w którym znajdowała się Kawarnia, przyciągał licznych słuchaczy. I tak już w piątek dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatą Omilanowską. Rozmowa toczyła się głównie wokół tematu roli państwa w promowaniu sztuki i czytelnictwa, padały także pytania o budzącą kontrowersje ustawę o jednolitej cenie książki. Tego dnia w Kawiarni gościli jeszcze: Pablopavo, polski wokalista raggamuffin oraz producenci, Staszek Koźlik i Paweł Moszyński, którzy mówili o polskim tekściarstwie, jego wzlotach i upadkach, a także: Jacek Dehnel, Barbara Klicka, poetka i animatorka kultury oraz gitarzystka Małgorzata Tekiel, którzy opowiedzieli o swoim wspólnym projekcie, książce i płycie, które powstają w oparciu o opisy zbrodni zamieszczone w przedwojennym tygodniku "Tajny detektyw". Efekty ich prac będziemy mogli podziwiać jesienią.

Drugi dzień Festiwalu w Kawiarni Literackiej rozpoczął się od spotkania z tegoroczną debiutantką, Weroniką Murek, autorką świetnie przyjętego, zarówno przez krytykę, jak i czytelników, tomu surrealistycznych opowiadań pt. Uprawa roślin metodą Miczurina. Ich autorka zdradziła nam, że jednym z jej ulubionych literackich zajęć w przeszłości było dopisywanie historii do paragonów zbieranych w sklepie. Po debiutantce przyszedł czas na „walkę stulecia”, w której starli się, nie odnosząc na szczęście żadnych obrażeń, Mariusz Czubaj i Jakub Żulczyk. W wesołym nastroju przebiegało również spotkanie z reporterami, Magdaleną Grzebałkowską i Andrzejem Muszyńskim. Autorka biografii Beksińskich rozbawiła publiczność opowiadając o swoich próbach „ratowania ludzkości”, które podejmowała w odpowiedzi na nadchodzące do redakcji „Wyborczej” listy od czytelników szukających pomocy. I tak np. wyruszyła do Hiszpanii, by odbić Polkę z rąk ukraińskich porywaczy albo przyłączyła się do duńskiej sekty, by móc poznać metody jej działania. Wydarzenia drugiego dnia w Kawiarni zakończyło spotkanie poświęcone burlesce z udziałem międzynarodowych gwiazd gatunku.

Ostatniego dnia w Kawiarni gościliśmy: Sylwię Chutnik, której nowa książka ukaże się już za miesiąc i Dominikę Słowik, autorkę mocnego powieściowego debiutu zatytułowanego Atlas: Doppelganger. Okres transformacji i lata dziewięćdziesiąte w scenerii polskich blokowisk – opisane przez autorki – stały się głównym tematem spotkania. Na koniec już, w oczekiwaniu na mający się lada moment zacząć koncert Patti Smith, wysłuchać można było jeszcze Maxa Cegielskiego i Mikołaja Długosza, którzy wspólnie pracują nad książką o Bronisławie Grąbczewskim. To polski badacz Azji Środkowej, który prowadził odkrycia geograficzne, w czasach, gdy były one ściśle związane z militarną i dyplomatyczną konkurencją mocarstw. Jak dziś wyglądają miejsca, które odwiedzał i odkrywał mogliśmy obejrzeć na towarzyszącym spotkaniu pokazie zdjęć Mikołaja Długosza.