Aktualności

fot. Mikołaj Starzyński
31.10.2022

Tablica Radka Raka w Alei Pisarzy przy oświęcimskiej Galerii Książki

Polski twórca fantastyki Radek Rak dołączył do mistrzów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu – poinformowała w piątek PAP przedstawicielka oświęcimskiej biblioteki miejskiej Agnieszka Tracz.

Na tablicy z brązu znalazł się cytat z książki Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, który brzmi: „Im co więcej kosztuje, tym mniej jest warte. A wężowe serce warte jest bardzo wiele”.

To już 20 płyta w Alei Pisarzy, która nawiązuje do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Na tablicy odlanej z brązu widnieje cytat z twórczości honorowanego artysty.

Oświęcimska Aleja Pisarzy powstaje od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

Radek Rak pochodzi z Dębicy. Jest pisarzem fantastyki i lekarzem weterynarii. Pierwsze teksty zamieszczał pod pseudonimem na forum internetowym „Nowej Fantastyki”. Pierwszą książką była wydana w 2014 r. powieść „Kocham cię, Lilith”. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Literacką Nike za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna