Aktualności

22.12.2020

Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020

Poniedziałkowym spotkaniem z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim zadebiutowała kampania „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020”. To unikalny w skali całego kraju oraz w krajobrazie polskiego życia czytelniczego i rynku wydawniczego projekt poświęcony książce religijnej. To wspólny wysiłek organizacyjny najaktywniejszych oficyn wydawniczych  produkcji zrzeszonych w ramach Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

SWK zaprasza czytelników do świata książki wydawców katolickich: na spotkanie z niezwykłymi opowieściami i ich bohaterami. W ramach projektu zaplanowano łącznie blisko 100 godzin spotkań z książką religijną. W programie znalazły się: spotkania z ulubieńcami czytelników, dyskusje o najciekawszych tematach obecnych w literaturze religijnej ostatnich lat, audiobooki dla najmłodszych i dorosłych miłośników książek.

Pierwsze z 10 zaplanowanych spotkań autorskich  przebiegło na dyskusji o kluczowych kwestiach społeczno-kulturowych, jak pozycja rodziny czy rola kobiety we współczesnym świecie i społeczeństwie. A przyczynkiem do tej rozmowy było albumowe wydawnictwo „Święta Rodzina” (Wydawnictwo Biały Kruk) – wspólne dzieło ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i uznanego fotografa Adama Bujaka.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych wyemitowano również rozmowę z prof. Wojciechem Roszkowskim. Rozmowa koncentrowała się wokół dwóch najnowszych książek z jego bogatego autorskiego dorobku: „Roztrzaskane Lustro” i „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji”.

Pierwszy z dziesięciu dni – bo tyle będą trwały „obchody” tegorocznej odsłony „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie” zakończył się prezentacją dyskusji wokół książki „Chrześcijaństwo w POPkulturze” – niezwykłej opowieści Krzysztofa Noworyty, artysty wizualnego i Marcina Makowskiego – dziennikarza tygodnika „Do Rzeczy”, publicysty Wirtualnej Polski, współpracownika „Dziennika Gazety Prawnej”.

W spotkaniu, które poprowadziła Katarzyna Supeł-Żaboklicka (Radio Warszawa) udział wzięli: dr Mira Jankowska - teolog, mentor w Mistrzowskiej Akademii Miłości, prof. dr hab. Aleksander Bańka - filozof, politolog, lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce.

Internetowy projekt SWK ma za zadanie podtrzymać tradycję Święta Dobrej Książki, jakim od ponad ćwierć wieku są Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie.

– Nasza inicjatywa ma zrekompensować czytelnikom, przynajmniej częściowo, brak możliwości spotkań, z uwagi na uwarunkowania organizacji imprez masowych i publicznych w dobie pandemii COVID-19, z ulubionymi autorami nurtu religijnego. To również próba prezentacji najciekawszych wydawnictw, jakie ukazały się w ofercie rodzimych wydawnictw religijnych w bieżącym roku – zapowiada ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

„Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020” to projekt skoncentrowany na promocji publikacji o tematyce religijnej za pośrednictwem dedykowanych dwóch platform komunikacyjnych:

Kanału tematycznego w serwisie YouTube

oraz

profilu Targów Wydawców Katolickich w serwisie Facebook.