Aktualności

25.02.2014

Świadectwa radzieckich dysydentów

Instytut Książki, Nowaja Polsza i Gazeta Wyborcza zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów” w wyborze i opracowaniu Marka Radziwona.

O książce rozmawiać będą: Marek Radziwon, Adam Michnik i Piotr Mitzner.

Spotkanie odbędzie się 26 lutego 2014 roku o godzinie 19.00 w siedzibie redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie, ul. Czerska 8/10.

Marek Radziwon, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Autor książki „Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie”. Obecnie dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.

„Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów” to zbiór wspomnień dysydentów radzieckich, obrońców praw człowieka, garstki ludzi, którzy od czasów Odwilży sprzeciwiali się machinie władzy nie mając nadziei na zwycięstwo. Niemal wszyscy w latach breżniewowskiego zastoju przeszli przez więzienia, łagry i zsyłki. Wielu z nich zostało zmuszonych do emigracji. Wśród autorów i bohaterów tej książki znaleźli się ludzie, którzy głośno dopominali się o podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Wielu z nich doczekało pieriestrojki i przełomu lat 80. i 90.: Andriej Sacharow, Ludmiła Alieksiejewa, Siergiej Kowaliow, Jurij Orłow. Inni, jak Andriej Amalrik – pisarz, autor m.in. słynnego eseju „Czy Związek Radziecki przetrwa do roku 1984?”, lub Anatolij Marczenko, ostatni zmarły tragicznie po wielomiesięcznej głodówce więzień łagrów radzieckich, nie zobaczyli upadku Związku Radzieckiego. Dysydenci radzieccy zapisali jedną z najpiękniejszych kart w najnowszej historii Rosji. Byli spadkobiercami trudnej tradycji wolności.


W serii BIBLIOTEKI NOWEJ POLSZY ukazały się także: „Z Mandelsztama 7 wierszy” i „Co literatura zawdzięcza medycynie?” Jerzego Pomianowskiego, „Polski mit” Tatiany Kosinowej oraz „Kroniki nowopolskie” Wiktora Kulerskiego.