Aktualności

04.01.2019

Sto bibliotek na Stulecie

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP ufundował 100 jednakowych zestawów bibliotecznych dla ośrodków oświatowych działających w skupiskach Polaków poza granicami Polski.

Polskie placówki dyplomatyczne znajdujące się na całym świecie zostały poproszone o wskazanie takich ośrodków.

W zestawach znajdują się nie tylko lektury szkolne, ale też współczesna literatura młodzieżowa, dziecięca, baśnie dla najmłodszych, gry edukacyjne.

Jeden z setki zestawów trafił do Biblioteki im. ks. S. Bąka przy Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississaudze w Kanadzie. Biblioteka ta została wskazana przez Konsulat Generalny RP w Toronto jako prężnie działająca placówka, z której korzystają nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół polonijnych, lecz wszyscy czytający w języku polskim, mieszkający w aglomeracji Toronto. Komplet materiałów został uroczyście przekazany Bibliotece podczas polonijnego spotkania świątecznego w Konsulacie.

Biblioteka im. ks. S. Bąka w Mississaudze, kierowana przez panią Marię Żłobicką, posiada zarejestrowanych około 3000 czytelników, a w kolekcji znajduje się ponad 23 000 woluminów (stan na 2018 r.). Jest to największa biblioteka polonijna w Kanadzie, która na bieżąco wzbogaca księgozbiór o najnowsze pozycje opublikowane w języku polskim.

Fundusze na zakup zbiorów pochodzą z darowizn, a także z kiermaszów książek, organizowanych przez bibliotekę kilka razy w roku.

Więcej na temat samej biblioteki:

http://www.goniec.net/goniec/inne-dzialy/reportaze-gonca/oaza-polsko%C5%9Bci-biblioteka-w-centrum-kultury-im-jana-paw%C5%82a-ii-w-mississaudze.html