Aktualności

23.11.2011

Stefan Chwin w Guadalajarze

25 listopada rozpoczynają się 25. Międzynarodowe Targi Książki (FIL) w Guadalajarze, Meksyk. To największa tego typu impreza w świecie hiszpańskojęzycznym: w ciągu dziesięciu dni trwania targów spotykają się w Guadalajarze wydawcy z Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii, ale także coraz więcej przedstawicieli wydawnictw i agencji literackich z innych części świata. 
 
Instytut Książki po raz kolejny uczestniczy w targach w Guadalajarze w ramach tzw. Salonu Praw Autorskich. W tym roku na zaproszenie Ambasady RP Meksyku w towarzyszącym targom Festiwalu Literatury Europejskiej udział weźmie Stefan Chwin, który spotka się z czytelnikami w samej Guadalajarze oraz mieście Meksyk. Po hiszpańsku dostępne są dwie powieści autora ("Hanemann" i "Złoty pelikan"), wydane przez barcelońskie wydawnictwo Acantilado, ale dystrybuowane na terenie Meksyku.

Z początku targi w Guadalajarze skupione były na rynku latynoskim, jednak od kilku lat zaobserwować można coraz większe otwarcie na inne rejony i języki – czego wyrazem jest choćby tegoroczna obecność Niemiec jako gościa honorowego imprezy. Targom towarzyszy bardzo rozbudowany program wydarzeń literackich, adresowany do szerokiej publiczności, oraz branżowych (warsztaty, szkolenia itd.).