Aktualności

25.03.2008

Spotkanie dyrektora Instytutu Książki z prezydentem Krakowa

Dziś Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden, spotkał się z Prezydentem Miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim. Rozmowa dotyczyła wspólnych działań Instytutu Książki i miasta Krakowa związanych z promocją literatury, a w szczególności projektu międzynarodowego festiwalu poetyckiego, Drugiego Międzynarodowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej oraz pomysłu nagrody literackiej miasta Krakowa. 

Dyrektor Grzegorz Gauden przekazał na ręce Prezydenta Majchrowskiego list wyrażający gotowość do współpracy przy wszelkich projektach literackich.


Szanowny Panie Prezydencie, 

Pozwalam sobie skorzystać z okazji, jaką jest wizyta u Pana i przekazać osobiście na Pańskie ręce niniejszy list.

Nie bez powodu Instytut Książki powołany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie i tutaj funkcjonuje. Kraków słusznie uznawany jest za stolicę polskiej poezji, polskiej literatury i piśmiennictwa. Pan minister Bogdan Zdrojewski całkowicie podziela ten pogląd i uważa, że literacka przeszłość i teraźniejszość Krakowa nobilituje Instytut Książki. 

Instytut Książki od początku swego istnienia stara się wpisywać w literacki krajobraz Krakowa, współpracuje z mieszkającymi tu twórcami, z funkcjonującymi tu instytucjami, a także organizuje wydarzenia literackie i programy stypendialne. Kierowany przeze mnie Instytut Książki będzie działał na rzecz budowania wizerunku Krakowa jako najważniejszego ośrodka literackiego w tej części Europy i jednego z najważniejszych w świecie. Jestem całkowicie przekonany, że Kraków ma szansę na uzyskanie takiej pozycji. 

Muszę podzielić się jednak pewnym niepokojem o przyszłość. Władze Krakowa ogłosiły właśnie program "6 zmysłów". W obszernym katalogu imprez, które obejmuje program nie ma ani jednego wydarzenia literackiego. Jestem tym szczerze zmartwiony i wiem, że zmartwienie to podziela wielu ludzi w Krakowie, a także w innych miastach Polski i ośrodkach literackich w świecie. Proszę Pana Prezydenta, by władze Krakowa pamiętały o poezji i literaturze i by sprawił Pan, że kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych miasta Krakowa szczycić się będzie także ważnymi wydarzeniami literackimi. 

Warto rozważyć ustanowienie Międzynarodowego Festiwalu (ew. Biennale) Poezji i Literatury im. Czesława Miłosza w Krakowie, który byłby kontynuacją odbytych wcześniej dwukrotnie w latach 1997 i 2000 międzynarodowych spotkań poetów: Spotkanie Poetów Wschodu i Zachodu (1997) oraz Poezja - Między Piosenką a Modlitwą (2000). Wykreowanie Krakowa na centrum życia literackiego o wymiarze europejskim, a nawet ponad europejskim, potrzebuje Pańskiego zaangażowania, o które gorąco proszę. 

Ze swojej strony deklaruję wsparcie Instytutu Książki dla takiego projektu, który ogromnie przysłuży się Krakowowi, polskiej poezji i literaturze. Jestem ponadto upoważniony, aby poinformować Pana Prezydenta, że pan minister Zdrojewski osobiście odnosi się z ogromną życzliwością do tego projektu.

Grzegorz Gauden
Dyrektor Instytutu Książki