Aktualności

27.03.2023

Spotkanie autorskie Weroniki Gogoli w Bańskiej Bystrzycy

Zapraszamy na wieczór literacki odbywający się dziś w ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia Lektoratu Języka Polskiego na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

Gościem wieczoru będzie Weronika Gogola, polska pisarka mieszkająca i tworząca na Słowacji, autorka powieści „Po trochu” (2017; słow. Po troškách, Slovart 2021, tłum. Karol Chmel) i „Ufo nad Bratysławą” (2021; słow. Ufo nad Bratislavou, Absynt 2022, tłum. Alexander Horák), tłumaczka z języka ukraińskiego i słowackiego, laureatka Nagrody Conrada (2018).

Dyskusja toczyć się będzie zwłaszcza wokół reportażu „Ufo nad Bratysławą” – bardzo osobistej i zarazem zabawnej książki o Słowacji oglądanej z perspektywy przybysza z zewnątrz. Weronika Gogola, która wybrała Słowację na swój dom, obserwuje przybraną ojczyznę z sympatią i humorem, potrafi być też krytyczna. Czy „Ufo nad Bratysławą” można nazwać (nietypowym) przewodnikiem po Słowacji?

Dyskusję poprowadzi Gabriela Olchowa.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Książki oraz Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Katedrze Języków Słowiańskich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mateja Bela, we współpracy z Państwową Biblioteką Naukową w Bańskiej Bystrzycy oraz Instytutem Polskim w Bratysławie.

Partnerzy wydarzenia: Artforum Banská Bystrica, Hogo Fogo Jazz & Art Club, Vydavatel’stvo Absynt, s.r.o.

Miejsce: Hogo Fogo Jazz & Art Club, Námestie Štefana Moysesa 7, Bańska Bystrzyca, Słowacja

Termin: poniedziałek 27 marca 2023 r, godz. 19:30

Wydarzenie na Facebooku można znaleźć pod tym adresem.