Aktualności

spotkanie z Pawłem Pieniążkiem / fot. Chia-Chiang Chen
23.02.2024

Spotkania z polskimi autorami na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej Instytut Książki organizuje łącznie sześć spotkań. Ich bohaterami jest dwójka polskich autorów – ilustratorka Iwona Chmielewska i reporter Paweł Pieniążek.

Iwona Chmielewska jest jedną z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie, której twórczość cieszy się wielką popularnością na Tajwanie. Z kolei Paweł Pieniążek będzie podczas targów w Tajpej promował swój reportaż „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, który w listopadzie ukazał się na Tajwanie nakładem wydawnictwa Acropolis, publikującego również m.in. książki popularnego na Tajwanie Witolda Szabłowskiego, gościa zeszłorocznej edycji imprezy.

Dziś odbyły się dwa spotkania – po jednym z każdym z autorów. O 10:30 miało miejsce spotkanie z Iwoną Chmielewską, które poprowadziło polsko-tajwańskie małżeństwo – Mikal i Shikha. Frekwencja była duża, na spotkaniu nie zabrakło tajwańskich fanów polskiej autorki. Z kolei o 15:30 lokalnego czasu odbyło się spotkanie z Pawłem Pieniążkiem poprowadzone przez Nee Ni – studentkę nauk politycznych uniwersytetu National Taiwan University (NTU). Dotyczyło ono wojny w Ukrainie i poświęconej jej książki Pieniążka „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, która niedawno ukazała się na tajwańskim rynku. 

Dodatkowo w sobotę 24 lutego o 11:45 odbędzie się spotkanie pt. „Jak opowiadać dzieciom o trudnej historii” z udziałem Iwony Chmielewskiej, które będzie dotyczyło m.in. twórczości Janusza Korczaka oraz – o 13:00 – spotkanie promujące książkę Pawła Pieniążka, poprowadzone przez Shih Han Hung, redaktora wydawnictwa Acropolis.

Z kolei w niedzielę 25 lutego o godzinie 14:15 Paweł Pieniążek porozmawia o wojnie w Ukrainie z Shih Han Hung oraz dziennikarzem magazynu „The Reporter”, zaś o godzinie 18:00 Iwona Chmielewska poprowadzi warsztaty międzypokoloniowe związane tematycznie z jej książką „Kłopot”, która została wydana i wciąż jest dostępna na Tajwanie.

Instytut Książki przygotował z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej polskie stoisko o powierzchni 36 m kw. (projekt: ASC Studio). Goście imprezy mogą na nim znaleźć m.in. książki z ostatnich katalogów przygotowanych przez IK dla wydawców z zagranicy (w tym z „New Books from Poland” i „Polish Books for Children & Young Adults”) i polskie książki w języku chińskim tradycyjnym wydane w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej. Tegoroczna obecność ma za zadanie utrwalać efekty zeszłorocznej imprezy i jest ostatnim akordem trzyletniego programu Instytutu Książki mającego na celu popularyzację polskiej literatury w Tajwanie i, szerzej, w Azji Wschodniej.

Głównym organizatorem polskiego stoiska był Instytut Książki we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Biurem Polskim w Tajpej. Odwiedzający imprezę mogli spotkać się m.in. z Andrzejem Sapkowskim, Witoldem Szabłowskim i Stanisławem Łubieńskim, poezję reprezentowała Marzanna Bogumiła Kielar, komiks Bartosz Sztybor, a książkę dziecięcą Marianna Oklejak i Piotr Socha. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się także m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją polskich potraw.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.