Aktualności

29.10.2013

SPOKEN ORT Show

Środa, 30 października
Start: 20:00
Klub: Kosmos Kosmos (ul. Koszykowa 55, Warszawa)
Wstęp wolny

Ten zimny październikowy wieczór przyprawi Cię o dreszcze! To jedyna okazja, aby zobaczyć na żywo islandzkiego poetę performera Eiríkura Örna Norðdahla występującego na jednej scenie obok polskich poetów spoken word: Weroniki Lewandowskiej, Grzegorza "Estragona" Bruszewskiego, Mateusza Andały, Romana Boryczko i Mundzia Niuniu.

Występ zagranicznego gościa z tłumaczeniem na polski!
Po występie poetów na scenie pojawi się Co, którego mroźny styl da początek pierwszej nocy polarnej w Warszawie.

Eiríkur Örn Norðdahl - jest przedstawicielem pokolenia, które ożywiło islandzką scenę poetycką współpracując z nowofalowymi twórcami spoza kraju w promowaniu odważnej twórczości młodych autorów. Jako współzałożyciel awangardowego wydawnictwa Nýhil organizował m.in. „tournées” poetyckie oraz Międzynarodowy Festiwal Poezji w Reykjavíku. Jest też jednym z najlepszych islandzkich performerów poezji na żywo. Jego charyzmatyczne, pełne humoru występy pozwalają w pełni docenić nowatorskie podejście do warstwy brzmieniowej wierszy.
http://www.ort-project.eu/poeci/bio/eirikur-orn-norddahl
http://norddahl.org/english/

Weronika Lewandowska – slamerka, poetka, performerka. Jej wiersze są ponad barierami języka. W 2006 roku wystąpiła na Internationale SLAM!Revue w Berlinie. Swoje wiersze prezentowała również na wielu europejskich scenach, m.in. w Warszawie, Berlinie, Dusseldorfie, Augsburgu, Pradze, Brnie, Turynie, Paryżu, Londynie, Madrycie i Arnheim. Wraz z projektem plan.kton wystąpiła podczas nocy otwierającej European Slam Poetry Meeting w Berlinie w 2009 roku. W 2011 roku wystąpiła wraz z Grzegorzem Bruszewskim i Wojtkiem Cichoniem w Paryżu, w ramach programu Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Publikował w prasie oraz internecie.
http://weronika-lewandowska.tumblr.com/

Grzegorz "Estragon" Bruszewski - slamer z zainteresowania i pasji. Kocha słowa dlatego zaczął pisać. Na scenie występuje od 2004 roku. Jest organizatorem comiesięcznego warszawskiego slamu poetyckiego – największej i najstarszej tego typu imprezy w kraju. Swoje umiejętności prezentował na wielu scenach w kraju, jak i w Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech wielokrotnie zwyciężając slamy. Występował na slamowych mistrzostwach świata Coupe de Monde w podparyskim Bobiny. Kiedyś lubił być smutny, dziś lubi być zmęczony. W 2013 roku ukazała się jego płyta zatytułowana "Olbrzym".

Mateusz Andała - debiutował na slamach muzycznych w Jadłodajni Filozoficznej i Śnie Pszczoły. Poeta, slamer, marzyciel, miejski przybłęda. Publikował w prasie i internecie. Pisanie i miarowe oddychanie traktuje śmiertelnie poważnie. Mieszka w Warszawie. Laureat Konkursu im. Haliny Poświatowskiej w kategorii "Debiut poetycki" (2006), zdobywca wielu prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach i slamach. Nominowany do nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina w 2010 roku.
http://szanownipanowie.tumblr.com/

Jan Kowalewicz - znany jako Roman Boryczko, poezję slamową uprawia od 2010 roku. Uczestniczył w polskiej realizacji APP, slamie “Baczyński”, nieoficjalnych mistrzostwach Europy w poezji slamowej, publikacji słowackiej antologii poezji grupy wyszehradzkiej i innych. Brał udział w projekcie „Warszawscy poeci na dziewiąte urodziny slamu”. Z tej okazji powstała płyta, przy współpracy z Folia Soundstudio. Obecnie pisze impresje kolekcji galerii Bunkier Sztuki w Krakowie i tam też mieszka; w kawalerce, nie w bunkrze. „Tak wygląda niebo, a tak samochód. Końcem roku/ książka ma kilkaset stron, a ten który ją czytał idzie/ pieszo po tytoń na stację paliw. Na imię mu Roman.”
http://romanboryczko.com/

Mundziu Niuniu - Młody człowiek z Polski. Chodzi z kąta w kąt układając słowne łamigłówki. Brał udział w slamach poetyckich w Krakowie, Warszawie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim i Wrocławiu. Kilka razy udało mu się zwyciężyć. Realizuje się muzycznie w bitamina.pl. Tak po za tym, kłania się nisko i pozdrawia serdecznie.
http://bitamina.pl

Co - Projekt Macieja Kujawskiego, propagujący alternatywną muzykę wobec głównych nurtów hip hopu, trip hopu oraz aktualnych zjawisk muzyki klubowej. Wydawnictwa Co ukazywały się regularnie w labelu Mik Musik, zdobywając uznanie wśród odbiorców jak i w europejskiej prasie. Swoją twórczość prezentował również w takich labelach jak Qulturap oraz Skwer. Ostatnie wydawnictwa Co to wydana przez Skwer epka 'Horizon', która doskonale określa mocny i wyrazisty styl twórczości Maćka, oraz mixtape 'Ba' prezentujący archiwalne nagrania związane z działalnością dla Mik Musik. Tworząc i grając, Maciek często wplata w swoje sety Juke oraz szerokopojętą muzykę basową. Co grał na takich festiwalach jak Unsound, Club Transmediale, Electro Mechanica, Copy!, PI Days/Nuits Sonores, Tauron Nowa Muzyka.
https://www.facebook.com/cotujest
 

Spotkanie odbywa się w ramach projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, realizowanego przez Instytut Książki we współpracy z islandzkimi partnerami.Więcej o projekcie na: www.ort-project.eu

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.