Aktualności

Filip Springer, fot. Krzysztof Dubiel dla Instytutu Książki
04.08.2016

Śląski Wawrzyn dla Filipa Springera

Reportaż 13 pięter Filipa Springera o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989 - zwyciężył w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2015. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 1 października w Katowicach.

Jak poinformowała w środę Aneta Satława z działu promocji śląskiej książnicy, pozycja otrzymała blisko 40 proc. głosów.

13 pięter składa się z dwóch głównych części. W pierwszej autor skupił się na dramacie biednych i bezdomnych mieszkańców międzywojennej Warszawy oraz próbach zmian ich sytuacji zapowiedzianych przez ówczesne władze.

Druga część to złożony z kilkunastu rozdziałów obraz polskiego budownictwa i mieszkalnictwa czasów transformacji, który powstał dzięki dziesiątkom spotkań i rozmów Springera z Polakami o ich perypetiach mieszkaniowych.

Śląski Wawrzyn Literacki to nie pierwsze wyróżnienie Filipa Springera. Reporter i fotograf jest m.in. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz finalistą Literackiej Nagrody Nike 2012 i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Kolejne miejsca w tegorocznym plebiscycie śląskich czytelników zajęły: Mała zagłada Anny Janko (17 proc. głosów) oraz Pięćdziesiątka Ingi Iwasiów (14 proc.).

Głosowanie na Książkę Roku 2015 trwało cały lipiec. Jak podała Satława, uroczyste wręczenie nagrody - statuetki z brązu autorstwa Zygmunta Brachmańskiego - i spotkanie z autorem odbędzie się 1 października, podczas Śląskich Targów Książki w Katowicach.

W tym roku o Śląski Wawrzyn Literacki ubiegało się dziewięć tytułów. Oprócz nagrodzonych były to: Jabłko Olgi, stopy Dawida Marka Bieńczyka, Wieloryby i ćmy. Dzienniki Szczepana Twardocha, Skoruń Macieja Płazy, Podkrzywdzie Andrzeja Muszyńskiego, Jolanta Sylwii Chutnik, Delta Dietla Marcina Świetlickiego.

Pozycje po raz pierwszy wydane w roku poprzedzającym wręczenie nagrody, autorstwa współczesnych pisarzy, rekomendowali podczas comiesięcznych spotkań Klubu Dobrej Książki Biblioteki Śląskiej krytycy, badacze i znawcy literatury.

Śląski Wawrzyn Literacki jest przyznawany od 1999 r. W poprzednich latach wyróżnieniem uhonorowano książki: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Janusza Głowackiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Henryka Wańka, Jacka Dehnela, Olgi Tokarczuk, Zbigniewa Białasa, Szczepana Twardocha, Marka Krajewskiego i Magdaleny Grzebałkowskiej.(PAP)