Aktualności

07.08.2018

Siódmy Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

W najbliższy weekend już po raz siódmy odbędzie się w Gdyni Nadmorski Plener Czytelniczy. W programie spotkania z 40 cenionymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Impreza odbywa się pod patronatem Instytutu Książki.

Nadmorski Plener Czytelniczy organizowany jest z myślą o tych, którzy lubią czytać, i o tych, którzy po książki sięgają okazjonalnie. Impreza łączy w sobie kiermasz książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W tym roku wyjątkową atmosferę Pleneru tworzyć będą stali jego goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. W Gdyni pojawią się także: prof. Jerzy Bralczyk, Michał Witkowski, Małgorzata Kalicińska, Jakub Małecki, Sylwia Kubryńska, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska i Iwona Kienzler. 

W roku obchodów stulecia niepodległości ważnym punktem programu Pleneru będzie dyskusja o samorządności oraz istotnych aspektach kultury i gospodarki z udziałem prof. Michała Kleibera, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Szymanika oraz Stefana Szczepłka. Będzie to spotkanie wokół albumu „Polska 100 lat”, wydanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wakacje to dobry czas na relaks z książką, na Plenerze nie może więc zabraknąć atrakcji dla miłośników kryminału. Mariusz Czubaj, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, opowie o swojej najnowszej książce Dziewczynka z zapalniczką. Ryszard Ćwirlej, twórca reprezentujący podgatunek kryminalny określany mianem „powieści neomilicyjnej” oraz autor serii z Antonim Fischerem, laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru w roku 2017, który w roku 2018 za powieść Tylko umarli wiedzą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, zdradzi skąd jego zamiłowanie do pisania kryminałów z historią w tle. Na Plenerze pojawi się także Marta Guzowska, ale tym razem jako autorka serii detektywistycznych książek dla młodszych odbiorców. 

Wśród gości Pleneru będzie kpt. Krzysztof Baranowski, a spotkanie z nim będzie dotyczyło książki Spowiedź kapitana, w której żeglarz, dziennikarz, legendarny kapitan i twórca „Szkoły pod Żaglami” po raz pierwszy opowiada o całym swoim życiu. 

Spotkania z autorami poprowadzą Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska, Piotr Dobrołęcki, a także Marek Przybylik.

Rozmowy z pisarzami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, a także w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Dobre książki w dobrych cenach, nowości i bestsellery

Na gdyńskim bulwarze pojawi się blisko 70 wydawnictw m.in.: AGORA, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, CLAROSCURO, Czwarta Strona, DEBIT, Druga Noga, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Media Rodzina, Muchomor, Multico Oficyna Wydawnicza, National Geographic, Nasza Księgarnia, Poławiacze Pereł, Prószyński i S-ka, Publicat S.A., REBIS Dom Wydawniczy – Poznań, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Świat Książki, Uroboros, W.A.B., Widnokrąg, Wilga, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN. Swoje wybrane książki zaprezentują także: Edipresse Książki oraz MUZA. Bogata oferta wydawców uzupełniona zostanie przez księgarnię BookBook, która zadba o to, by każdy znalazł na Plenerze swoje wymarzone książki. Jak zawsze przy okazji takich wydarzeń, będzie szansa na zakupy w promocyjnych cenach.

Swoje stoisko będzie miała także Nagroda Literacka Gdynia. Można się tam będzie zapoznać z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych.

Nagroda Literacka Gdynia 2018

Podczas oficjalnego otwarcia siódmego Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego ogłoszony zostanie program festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy tegorocznej Nagrodzie Literackiej Gdynia. Natomiast już w sobotę zapraszamy na spotkanie z Michałem Witkowskim, pierwszym laureatem Kostki Literackiej w kategorii proza.

Miasto Słowa / Nagroda Literacka GDYNIA 2018 odbędą się w dniach 27 sierpnia – 2 września.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, wśród nich m.in. spotkania z autorami takimi, jak Barbara Kosmowska, Marta Guzowska oraz Bartosz Kwiecień. Na najmłodszych i tych nieco starszych czekają także m.in.: spotkanie i warsztaty wokół książki o kocie Antonim w Muzeum Miasta Gdyni, a na scenie Pleneru warsztaty z ilustrowania bajek, rodzinne czytanie organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez wydawnictwo Preston Publishing. Organizatorzy Nagrody Literackiej Gdynia oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki w Gdyni zapraszają na literackie (i nie tylko) atrakcje przeznaczone dla całych rodzin, w programie m.in.: warsztaty z kreatywnego tworzenia książek, warsztaty origami, literacka fotobudka i aktywne czytanie bajek. 

Patronaty

Patronat nad Plenerem sprawują Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni; Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego i liczne organizacje i instytucje w tym: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Muzeum Miasta Gdyni, Izba Księgarstwa Polskiego, Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Patroni Medialni: Super Express, Dziennik Bałtycki, Kurier Gdyński, Wirtualna Polska, Magazyn Literacki Książki, serwis Lubimyczytać.pl, Wydawca, granice.pl, naszemiasto.pl.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki.

Godziny otwarcia:

• w piątek w godz. 12.00-19.00, 

• w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.