Aktualności

22.06.2018

Siódme seminarium Instytutu Książki dla wydawców zagranicznych otwarte

Przed momentem rozpoczęło się siódme seminarium dla wydawców zagranicznych. Dwudniową imprezę otworzył dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski. Seminarium po raz drugi poświęcone jest literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Dyrektor Jaworski przywitał gości z zagranicy i zwrócił się do nich:

Będą mieli państwo okazję spotkać wielu czołowych polskich wydawców i ludzi, którzy mają swój udział w tworzeniu polskiej literatury dla dzieci i młodzieży: od samego pomysłu, poprzez piękne ilustracje, po ostateczny projekt i promocję. Pragniemy także zaprezentować państwu nasz nowy katalog, w którym znalazły się uważnie wybrane i pięknie zaprojektowane książki dla najmłodszych i trochę starszych.

Dyrektor Instytutu zakończył powitanie, życząc gościom owocnego i przyjemnego pobytu w Krakowie.

Wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler zauważył, że w kontekście seminarium dzisiejszy dzień ma symboliczny wymiar, ponieważ to zarazem koniec roku szkolnego. Następnie zaś przedstawił najważniejsze zadania i działania Instytutu, w tym programy wspierające czytelnictwo i przekłady na języki obce, skupiając się na wsparciu literatury dziecięcej, ale podkreślając przy tym, że Instytut współfinansuje wydanie „wszelkiego rodzaju książek”. Głównym punktem jego wystąpienia były programy Sample Translations ©Poland i Program Translatorski ©Poland.

Wicedyrektor Koehler opowiedział również o udziale Instytutu w targach zagranicznych, a także o nowej inicjatywie: ambasadorach literatury, czyli o ludziach pomagających w wydaniu polskich książek za granicą.