Aktualności

27.02.2020

Siódme „Literackie spacery” po Krakowie: 17 tras, w tym obcojęzyczne

Siedemnaście tras znajdzie się w programie tegorocznej, siódmej edycji „Literackich spacerów”. Organizatorzy uwzględnili także obcojęzycznych mieszkańców miasta i turystów i zaplanowali wędrówki w językach angielskim i ukraińskim.

„To będzie rekordowa liczba tras” - zaznaczyła Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), organizatora projektu. Jak podkreśliła, dla mieszkańców i turystów posługujących się językiem angielskim przygotowano szlaki Czesława Miłosza i Josepha Conrada, a dla ukraińskojęzycznych - szlak Literacki Kraków.

Przechadzki będą organizowane od marca do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca.

Inauguracja projektu nastąpi, tak jak w latach ubiegłych, 21 marca w Światowy Dzień Poezji UNESCO. „Przemierzymy miasto szlakiem Wisławy Szymborskiej - tym razem będzie to zupełnie nowa trasa. Polecamy spacer nawet tym, którzy już uczestniczyli w przechadzkach śladami noblistki w ubiegłych latach (a łącznie było to kilkaset osób) - na pewno nie będą zawiedzeni. Zobaczymy zupełnie nowe miejsca, odwiedzimy też mieszkanie Szymborskiej przy ulicy Piastowskiej” - zaznaczyła przedstawicielka KBF.

Trasy, których wcześniej nie było w programie „Literackich spacerów”, poświęcone będą: Leopoldowi Tyrmandowi - z okazji 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza; Ludwikowi Jerzemu Kernowi - z okazji 100. rocznicy urodzin, autorowi książek o Ferdynandzie Wspaniałym; Kornelowi Filipowiczowi - mężowi Marii Jaremy i wielkiej miłości Wisławy Szymborskiej, która poświęciła mu wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”.

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie organizatorzy proszą chętnych o wcześniejszą rezerwację. Zgodnie z regulaminem jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca, a zapisy na konkretny spacer rozpoczynają się 30 dni przed jego terminem. Liczba uczestników jest ograniczona. Szczegóły projektu są na stronie internetowej miastoliteratury.pl.

[źródło: PAP, Beata Kołodziej]