Aktualności

plakat wydarzenia
23.02.2018

"Sienkiewicz Superstar" - premiera w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu

"Sienkiewicz Superstar", spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego, to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Premiera sztuki odbędzie się dziś o godz. 19.

Spektakl "Sienkiewicz Superstar (czyli zupełnie spóźniona anegdota biograficzna na chwalebną okazję stulecia odzyskania niepodległości)" to kontynuacja cyklu zapoczątkowanego w wałbrzyskim teatrze przez sztukę "Zapolska Superstar". "Tym razem będziemy się mierzyć z pomnikiem, z autorem powszechnie znanym, o którym można powiedzieć, że podarował Polakom historię" - powiedziała PAP reżyserka spektaklu Aneta Groszyńska.

"Idąc za myślą Stanisława Brzozowskiego, rozliczyć się z Sienkiewiczem to rozliczyć się z naszym społeczeństwem, dlatego też w spektaklu interesuje nas rozliczenie się po stu latach z naszymi wyobrażeniami o sobie, z tym co polskie i czym jest patriotyzm. Cały czas towarzyszy nam również pytanie komu i za co budujemy pomniki" - mówiła Groszyńska. Jak dodała reżyserka spektakl odkryje też przed widzami mniej znane fragmenty biografii Sienkiewicza, ukazujące inne oblicze pisarza. "Pamiętamy Sienkiewicza głównie za Trylogię, a nie pamiętamy o takich wydarzeniach jak zbiórka, którą zorganizował wraz z papieżem Benedyktem XV, dzięki której zawartość tacy w kościołach na całym świecie była przeznaczona na rzecz cywili rannych podczas I wojny światowej. I właśnie tego innego Sienkiewicza jest trochę w naszym spektaklu" - powiedziała.

"Sienkiewicz Superstar" bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. (PAP)