Aktualności

fot. Rafał Komorowski
29.06.2022

Serhij Żadan uhonorowany prestiżową Nagrodą Pokojową

Serhij Żadan został laureatem Nagrody Pokojowej przyznawanej przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich – poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Serhij Żadan to jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy ukraińskich. Mieszka i tworzy w Charkowie. Jego twórczość obejmuje prozę, poezję i eseistykę, jest też muzykiem. Wiele jego utworów zostało przełożonych na język polski. Jest laureatem wielu nagród literackich, także w Polsce. Po polsku ukazały się jego tomiki wierszy: „Historia kultury początku stulecia”, „Drohobycz”, „Etiopia' i „Antena” oraz siedem powieści: „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”.

W uzasadnieniu Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich napisało: „Wyróżniamy tego ukraińskiego pisarza i muzyka za jego wybitną twórczość artystyczną oraz jednoznaczną postawę humanitarną, która wielokrotnie skłaniała go do ryzykowania własnym życiem, aby pomóc ludziom dotkniętym wojną i w ten sposób zwrócić uwagę na ich trudną sytuację. W swoich powieściach, esejach, wierszach i tekstach piosenek Serhij Żadan przedstawia nam świat, w którym zaszły radykalne zmiany, ale który nadal żyje tradycją. Jego opowieści pokazują, jak wojna i zniszczenie wkraczają w ten świat i wywracają życie ludzi do góry nogami. W całym swoim dorobku autor posługuje się wyjątkowym językiem, dzięki któremu uzyskujemy żywy i zróżnicowany portret rzeczywistości, którą wielu z nas zbyt długo lekceważyło. W sposób przemyślany i z precyzją prawdziwego słuchacza, w poetyckim i radykalnym tonie, Serhij Żadan ukazuje, jak mieszkańcy Ukrainy przeciwstawiają się otaczającej ich przemocy, starając się prowadzić niezależne życie zakorzenione w pokoju i wolności”.

Nagroda Pokojowa Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich jest od 1949 r. przyznawana z okazji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem osobom, które „poprzez literacką, naukową bądź artystyczną działalność w znaczącym stopniu zasłużyły się dla urzeczywistnienia myśli pokojowej”.

Obecnie nagroda wynosi 25 tysięcy euro. Ceremonia wręczenia odbędzie się 23 października we Frankfurcie.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna