Aktualności
Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wiedeń, Augsburg, Stuttgart i Schwäbisch Hall
Od 3 czerwca blisko 50 bibliotekarzy z całej Polski uczestniczy w wizycie studyjnej w bibliotekach Austrii i Niemiec. Zobaczyli już imponujące obiekty w Wiedniu, Augsburgu, Stuttgarcie i Schwäbisch Hall. Przed nimi wizyty w Norymberdze, Zwickau i Chociebużu.
Celem pierwszej z wizyt była nowoczesna Biblioteka i Centrum Nauczania wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu zaprojektowana przez słynną pracownię Zahy Hadid, architektki wyróżniającej się ekspresyjną twórczością. Bryła obiektu w Wiedniu została uformowana przez poziome i skośne linie i stanowi jeden z siedmiu budynków kampusu uniwersyteckiego zaprojektowanych przez najznamienitszych architektów z całego świata.
Miejska Biblioteka w Augsbugu oraz Schwäbish Hall to biblioteki, które w ciekawy sposób wzbogacają przestrzeń miejską, stanowiąc jeden z ważniejszych punktów życia kulturalnego i społecznego. Pierwsza z nich, o okrągłej bryle, przyciąga kolorowymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dążąc do jak największej automatyzacji. Druga - zajmująca przestrzeń po centrum handlowym - dzięki swojej konstrukcji ze szkła i drewna nie tylko zwraca na siebie uwagę, wyróżniając się na tle innych obiektów, ale jest także bardzo przyjazna dla użytkowników.
Pierwszą cześć seminarium zwieńczyła wizyta w minimalistycznej i monumentalnej Bibliotece Miejskiej w Stuttgarcie, zaprojektowanej przez koreańskiego architekta Eung Young Yi. Na elewacji tego ogromnego, monolitycznego budynku słowo „biblioteka” zostało napisane w czterech językach - na północnej ścianie w języku niemieckim, zachodniej w języku angielskim, południowej w języku arabskim i wschodniej w języku koreańskim. Koncepcja architektoniczna przewidziała pomieszczenie o nazwie „serce biblioteki” nawiązujące do antycznej stylistyki.