Aktualności

04.02.2020

Rusza nabór do szóstego konkursu o Nagrodę Conrada

Rusza nabór do szóstego konkursu o Nagrodę Conrada - do 30 kwietnia można zgłaszać książki prozatorskie debiutującego autora. Na zwycięzcę czeka 30 tys. zł, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie i kampania promocyjna książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

„Wyróżnienie to jest jedyną w Polsce nagrodą literacką przyznawaną debiutantom i ma na celu zarówno wspieranie nowych autorów, jak i zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją pisarską karierę” - podkreśliła w poniedziałkowym komunikacie dla mediów Anna Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z Instytutem Książki i Fundacją Tygodnika Powszechnego organizuje przegląd.

Z nadesłanych pozycji jury w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś i Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) wskaże pięciu nominowanych. Ostatecznie zwycięzcę wybiorą czytelnicy za pośrednictwem strony internetowej.

Do konkursu można zgłosić książkę prozatorską debiutującego autora, która została wydana w 2019 r. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampanię promocyjną zwycięskiej książki na łamach Tygodnika Powszechnego.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 kwietnia. Szczegóły o konkursie znajdują się na stronie internetowej conradfestival.pl.

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie organizatorów Festiwalu Conrada: Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Instytutu Książki. 

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę „Alicyjka” (Nisza, 2015), Żanna Słoniowska za książkę „Dom z witrażem” (Znak Literanova, 2016), Anna Cieplak za książkę „Ma być czysto” (Krytyka Polityczna, 2017), Weronika Gogola za książkę „Po trochu” (Książkowe Klimaty, 2018) i Olga Hund za książkę „Psy ras drobnych” (Korporacja Ha!art, 2019).

[źródło: PAP, Beata Kołodziej]