Aktualności

18.07.2023

Rozstrzygnięto Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Podczas Festiwalu Góry Literatury ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. W pięknej scenerii Zamku Sarny w Ścinawce Górnej i w bardzo literackiej atmosferze przewodnicząca jury Konkursu Magdalena Rabizo-Birek wręczyła nagrody i wyróżnienia.

Lista laureatek i laureatów wygląda następująco:

  • 1 miejsce i nagroda w wysokości 3000 zł – Jagoda Maciejczyk za recenzję książki „Berdyczów” Marty Kozłowskiej
  • 2 miejsce i nagroda w wysokości 1500 zł – Piotr Marcinków za recenzję tomu poetyckiego „śnieg” Macieja Roberta
  • 3 miejsce i nagroda w wysokości 500 zł – Karolina Chyła za recenzję książki „Rodziewiczówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł

Przyznano także trzy wyróżnienia: dla Ady Czerwińskiej (recenzowała „Jeśli przecięto cię na pół” Łukasza Barysa), Sabiny Sikorskiej (autorki tekstu o „Pawilonie małych ssaków” Patryka Pufelskiego) i Urszuli Magras (za recenzję „Dewocji” Anny Ciarkowskiej).

Nagrody i wyróżnienia przyznało jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Wszystkie osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymały książki od Wydawnictwa Warstwy i prezenty od Fundacji Olgi Tokarczuk. Tekst laureatki pierwszego miejsca zostanie ponadto opublikowany w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”.

W tym roku Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką odbywa się po raz piąty. Organizatorami konkursu są Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator Festiwalu Góry Literatury. Celem konkursu jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych twórczości powstającej w języku polskim.

źródło: Wrocław Miasto Literatury UNESCO