Aktualności

21.09.2023

Rozstrzygnięto konkurs Ambasador Nowej Europy

Rozstrzygnięto konkurs wydawniczy Ambasador Nowej Europy, organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Dziesiąta jubileuszowa edycja wyjątkowo obejmowała dwa lata – 2021 i 2022. Do konkursu zakwalifikowano łącznie 85 tytułów zgłoszonych przez 46 wydawców. Reprezentowały one różnorodne formy wydawnicze i literackie: reportaże, eseje, biografie, beletrystykę, książki naukowe i popularnonaukowe, a także poezję.

– Wybór był niezwykle trudny. Członkowie kapituły szukali odpowiedzi na pytanie, które z publikacji ostatnich dwóch lat najtrafniej uchwyciły i zdefiniowały aktualną chwilę w dziejach Europy, odnosząc się krytycznie do przeszłości, a jednocześnie odpowiadając na współczesne nam wyzwania i problemy – powiedział dr Arkadiusz Smagacz z Europejskiego Centrum Solidarności, członek jury.

Gala wręczenia nagród oraz spotkanie z laureatami odbędzie 24 października o godzinie 18:00, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, wstęp na to wydarzenie będzie wolny.

Tytułem Ambasador Nowej Europy 2021 wyróżniono książkę:

  • Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Z kolei tytułem Ambasador Nowej Europy 2022 następujące pozycje:

  • Jarosław Hrycak, Iza Chruślińska, „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
  • Kinga Nettmann-Multanowska, „Warszawa rysuje Skopje”, Fundacja Centrum Architektury

źródło: Europejskie Centrum Solidarnośc