Aktualności

04.07.2023

Rozstrzygnięto 10. Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2023

Ogłoszono wyniki 10. edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Do konkursu zgłoszono łącznie 140 zestawów wierszy. W tym roku jurorzy zdecydowali się nie przyznawać głównej nagrody, a zamiast niej przyznało trzy równorzędne wyróżnienia.

Wyróżnienia trafiły do:

  • Sylwii Chutnik (godło: Derwisz) za zestaw pt. Pobite gary,
  • Oldze Juskowiak (godło: Shiba Inu) za zestaw pt. Podlewam schody,
  • Elżbiecie Sali-Hołubowicz (godło: Luka) za zestaw pt. Umysł goi się powoli.

Sylwia Chutnik – urodzona w 1979 roku w Warszawie. Doktorka nauk humanistycznych, z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa, kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Publikuje na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Laureatka nagród literackich i społecznych. Nigdy nie opublikowała tomu poetyckiego, choć kilka jej wierszy ukazało się w pismach i antologiach. Anna Świrszczyńska to jedna z jej ulubionych poetek.

Olga Juskowiak − graficzka, absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się komunikacją wizualną, rysunkiem i poezją. Publikowała m.in. w magazynie „Helikopter” i kwartalniku „Strona Czynna”. Mieszka w Poznaniu.

Elżbieta Sala-Hołubowicz − psychoterapeutka, psycholożka, prezeska Małopolskiego-Podkarpackiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Za swoją twórczość poetycką otrzymała: I miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie mpoetyckim „Struna Orficka” im. Wojciecha Bąka (2022), II miejsce w 53. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamińskiej (2022), wyróżnienie w XXVII edycji konkursu poetyckiego „O Złote Pióro sopotu” (2022) oraz I miejsce w IV Wieczorze Poezji Młodych w Rzeszowie (2004).

Wyróżnione osoby będą mogły zaprezentować swoje wiersze podczas Nocy Poezji 2023.

Jury obradowało w składzie: dr Bronisław Maj (przewodniczący Jury), prof. Krzysztof Biedrzycki, prof. Dorota Kozicka, dr Małgorzata Lebda.

Organizatorami konkursu są Biblioteka Kraków i Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

źródło: Biblioteka Kraków