Aktualności

grafika informacyjna
09.05.2024

Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Turynie

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Turynie, czyli Salone Internazionale del Libro di Torino. To trzydziesta szósta edycja tej imprezy i zarazem druga, na której można odwiedzić polskie stoisko, przygotowane przez Instytut Książki.  

Salone Internazionale del Libro Torino to największe i najważniejsze wydarzenie na włoskim rynku wydawniczym. Każdego roku Międzynarodowe Targi Książki w Turynie ściągają wydawców z Półwyspu Apenińskiego i nie tylko, którzy w czterech pawilonach Lingotto Fiere zajmują powierzchnię wystawienniczą około 125 000 metrów kwadratowych. W tym roku w imprezie weźmie udział ponad 800 wystawców i odbędzie się niemal 2000 wydarzeń towarzyszących.

Instytut Książki przygotował tym razem stoisko o powierzchni 16 m2, na którym dzięki współpracy z Libreria Luxemburg włoscy czytelnicy mogą porozmawiać o polskiej literaturze, a także zapoznać się z polskimi książkami w tłumaczeniu na język włoski i je kupić. Na stoisku IK promowany jest katalog „New Books from Poland 2023” oraz nowy katalog „Polish Books for Children”, przygotowany na tegoroczne targi w Bolonii, które odbyły się w kwietniu

W tym roku w ramach promocji polskiej literatury we Włoszech organizujemy także przy współpracy z wydawcami cztery spotkania z udziałem dwojga autorów: Witolda Szabłowskiego oraz Nikoli Kucharskiej.

Witold Szabłowski w ramach programu targowego będzie promował książkę „Jak nakarmić dyktatora”, która ukazała się w przekładzie na włoski autorstwa Marzeny Borejczuk (Come sfamare un dittatore). Spotkanie w Turynie odbędzie się 10 maja o godz. 16.00. Wczoraj zaś polski reportażysta wziął udział w spotkaniu w Rzymie współorganizowanym przez tamtejszy Instytut Polski, wydawcę włoskiego przekładu Keller Editore, Industrie Fluviali, Księgarnią Trastevere i Festiwalem Baba Jaga. Spotkanie poprowadził Andrea Pipino, dziennikarz Internazionale, a tłumaczył Pietro Cecioni.

Spotkania z Nikolą Kucharską będą okazją do promocji dwóch jej książek w przekładzie na język włoski: „Zwierzęta, które zniknęły” (Atlante degli animali estinti e da salvare) oraz „Fakty i plotki o smokach” (Tutto ma proprio tutti sui draghi). Autorka 10 maja o godz. 13:15 poprowadzi warsztaty dla dzieci szkolnych z klas 1-5 o zwierzętach, które wyginęły, a 11 maja o godz. 14:15 warsztaty dla dzieci wraz z rodzicami o smokach.

Ponadto przedstawiciele Instytutu biorą udział w spotkaniach z włoskimi wydawcami oraz innymi partnerami, zachęcając ich do wydawania przekładów polskiej literatury i promując programy grantowe IK. W ramach Rights Centre w Turynie pojawi się w tym roku ponad 500 agentów i wydawców.

Tegorocznym gościem regionalnym imprezy jest Liguria, a krajem honorowym są Niemcy.

Międzynarodowe Targi Książki w Turynie potrwają do poniedziałku 13 maja.