Aktualności

13.04.2023

Rozpoczyna się rekrutacja do 5. rundy Programu Rozwoju Bibliotek

Już dziś rozpoczyna się rekrutacja do 5. rundy Programu Rozwoju Bibliotek. O godzinie 12:00 odbędzie się także webinair, podczas którego zostaną wyjaśnione kwestie związane z programem i zasadami rekrutacji.

Link do rejestracji na webinair znajduje się TUTAJ.

Do 5. rundy Programu Rozwoju Bibliotek organizatorzy zapraszają gminne biblioteki publiczne z miejscowości do 50 000 mieszkańców, ale przede wszystkim bibliotekarki i bibliotekarzy, którzy chcą się rozwijać, sieciować, być na bieżąco, a także tworzyć bibliotekę otwartą, nowoczesną i będącą blisko ludzi. Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się 8 maja.

Programu Rozwoju Bibliotek to inicjatywa wspierająca tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jest prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

W ramach rund 1-3 budżet programu wynosił 101,8 milionów złotych ze środków Fundacji Billa i Melindy Gates przekazanych Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (aktualnie realizowana jest 3. runda Programu zaplanowana na lata 2021-2022). W rundach 1-3 w programie udział wzięło 3808 bibliotek z 1256 gmin. W ramach wsparcia m.in. zakupiono ponad 12 000 jednostek sprzętu komputerowego, przeszkolono 11 200 bibliotekarzy i podjęto różnorodne działania mające na celu integrację środowiska bibliotekarzy.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć TUTAJ.