Aktualności

Spotkania z pisarzami i poetami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius znalazły się w programie rozpoczynającego się w poniedziałek we Wrocławiu Bruno Schulz Festiwalu. Gala wręczenia obu nagród literackich odbędzie się w sobotę we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Bruno Schulz Festiwal to doroczny festiwal literacki poprzedzający wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W programie imprezy znalazły się m.in. spotkania z literatami nominowanymi do obu nagród. Oprócz tego zaplanowano również wydarzenia z udziałem gości, wśród których są m.in. Zbigniew Rokita, Mikołaj Grynberg, Ewa Woydyłło, Agnieszka Szpila, Mariusz Urbanek, Kateryna Babkina, Maciej Robert, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jarosław Kurski czy Małgorzata Lebda.

Gala wręczenia obu nagród literackich odbędzie się w sobotę w Wrocławskim Teatrze Lalek.

W finale Angelusa w tym roku znalazły się po dwie pozycje polskie i ukraińskie, po jednej słowackiej i niemieckiej, a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. O nagrodę powalczą: 

 • „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku” Stanisława Asiejewa, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina) 
 • „Córeczka” Tamary Dudy, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina) 
 • „Czepiec” Kataríny Kucbelovej, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art (Słowacja) 
 • „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej, Wydawnictwo W.A.B Foksal (Polska) 
 • „Spis paru strat” Judith Schalansky, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art (Niemcy) 
 • „Bella, ciao”, Piotra Siemiona, Wydawnictwo Filtry (Polska)
 • „Skąd”, Sašy Stanišića, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Bośnia i Hercegowina/Niemcy)

Angelus jest nagrodą dla pisarzy z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tys. zł przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finału mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski. Gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji. Nagroda za przekład w 2020 roku uległa podwyższeniu i wynosi 40 tys. zł. Z kolei na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Z kolei o Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius konkuruje w kategorii książka roku pięć tomów poetyckich i trzy, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Do miana najlepszej książki roku pretendują: 

 • „Wiosna ludzi” Miłosza Biedrzyckiego 
 • „Miłość” Kamili Janiak
 • „Obręcze” Natalii Malek 
 • „Ocalałe 2030” Jana Rojewskiego
 • „Lata praktyki” Piotra Sommera 

W kategorii debiut roku nominowane zostały: 

 • „Halal” Ivana Davydenki 
 • „Gościć sójki” Stanisława Kaliny Jaglarza 
 • „Oprawa skórzana” Pawła Stasiewicza

W tym roku nagrodę za całokształt pracy twórczej otrzymała Joanna Mueller. Poetka jest najmłodszą laureatką nagrody za całokształt twórczości w historii Silesiusa. Urodziła się w 1979 roku w Pile, mieszka w Warszawie. Poetka, eseistka, redaktorka i krytyk literacka jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, badaczką poezji m.in. Tymoteusza Karpowicza.

Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości otrzymuje nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Laureat Silesiusa w kategorii książka roku otrzymuje 50 tys. zł, a zwycięzca w kategorii debiut może liczyć na wyróżnienie w wysokości 15 tys. zł. Od 2020 roku wszyscy autorzy nominowani w obu tych kategoriach otrzymują również wyróżnienia finansowe po 5 tys. zł.

Organizatorem obu nagród jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna