Aktualności

14.08.2023

Rozpoczęły się zapisy na Ogólnopolską Konferencję „Kultura czytania” 2023

Chętni mogą już zapisywać się na konferencję „Kultura czytania” 2023, przeznaczoną dla osób pracujących w bibliotekach. Wydarzenie odbędzie się 11-12 października w Poznaniu.

Jak twierdzą organizatorzy, celem konferencji jest jak najszersze spojrzenie na słowo i tekst. Gośćmi dwóch poprzednich edycji byli m.in.: prof. Piotr Śliwiński, pisarka i krytyczka literatury Agnieszka Hamkało, tłumacz literatury Tomasz Pindel, a także Michał Traczyk – dyrektor Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. W tym roku w konferencji wezmą udział m.in. Anna Błaszkiewicz – redaktorka naczelna magazynu „Kosmos dla dziewczynek”, Dominika Czerniak-Chojnacka – ilustratorka, plakacistka, adiunktka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Malina Prześluga – dramaturżka i kierowniczka literacka w poznańskim Teatrze Animacji.

W tym roku organizatorzy chcą skupić się na procesie czytania, zagadnieniu promocji czytania oraz kreatywnym podejściu do języka. Podczas wydarzenia nie zabraknie więc rozmów z twórcami czasopism i książek dla dzieci, wydawcami książek oraz badaczami. Organizatorzy zapowiadają, że podczas konferencji skoncentrują się na zjawiskach określanych jako czytanie i nieczytanie, a także z bliska przyjrzą się temu, w jaki sposób pisanie książek może angażować samych twórców, a w jaki – odbiorców ich dzieł. 

Podczas konferencji odbędzie się łącznie 7 prelekcji, 1 panel dyskusyjny o pisaniu dla dzieci, a także 4 zajęć warsztatowych, które poszerzą możliwości promowania literatury (kreatywności, pisarstwa, opowiadania). W ramach wydarzenia odbędzie się także koncert gongów i mis tybetańskich.

Częścią konferencji będzie także mikrofestiwalu książek – uczestnicy będą mogli odwiedzić stoiska wybranych wydawnictw z ofertą książek w dobrych cenach.

Więcej informacji, program konferencji, a także zapisy można znaleźć TUTAJ.