Aktualności

24.02.2023

Rozpoczęły się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie. Ukraina gościem honorowym

W Wilnie rozpoczęły się w czwartek 23. Międzynarodowe Targi Książki, największa taka impreza w krajach bałtyckich, z udziałem ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Tradycyjnie na targach są akcenty polskie, a tegorocznym gościem honorowym jest Ukraina.

W targach uczestniczy ponad 60 ukraińskich pisarzy, poetów, ilustratorów, dziennikarzy, reżyserów filmowych, dyplomatów i polityków. Ukrainie i rocznicy rosyjskiej inwazji będzie poświęconych szereg imprez towarzyszących, odbędzie się akcja „Podaruj ciepło bibliotece”. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na przywrócenie systemu ogrzewania w Czernihowskiej Bibliotece Publicznej.

W ciągu czterech dni odbędzie się w ramach targów około 500 imprez i prezentacji książek m.in. polskich autorów.

Instytut Polski w Wilnie wraz z litewskimi wydawnictwami przygotował cykl spotkań literackich, podczas których zostaną zaprezentowane litewskie edycje książek polskich twórców.

Z okazji 100-lecia noblistki Wisławy Szymborskiej przewidziana jest premiera litewsko-polskiego tomiku poezji „33 eileraščiai/33 wiersze” z udziałem prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz poety Tomasa Venclovy. Odbędzie się też prezentacja książki Czesława Miłosza „Zaczynając od moich ulic” oraz spotkanie online z Olgą Tokarczuk i prezentacja litewskiego wydania „Ksiąg Jakubowych”.

Zostaną zaprezentowane też książki przedstawicieli młodszej generacji jak „Damy Władysława Jagiełły” Kamila Janickiego oraz „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk.

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie zakończą się w niedzielę.

źródło: PAP, Aleksandra Akińczo

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna