Aktualności

03.10.2011

Rozpoczął się Różewicz Open Festival

W Radomsku rozpoczął się w poniedziałek Różewicz Open Festiwal - jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w tym mieście.

W programie imprezy, która potrwa do 10 października, przewidziano m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy plakatów, warsztaty teatralne i konkurs poetycki.

W ramach piątej już edycji festiwalu odbędzie się pokaz filmów Stanisława Różewicza. Tym razem będą to obrazy do utworów Tadeusza. Widzowie obejrzą takie filmy jak "Opadły liście z drzew", "Samotność we dwoje" i "Śmieszny staruszek". Pokazane zostaną też filmy dokumentalne "Poeta emeritus" oraz blok "Tadeusz Różewicz w dokumencie" w reż. Andrzeja Sapiji.

W Miejskim Domu Kultury zaprezentowane zostaną m.in. dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza poświęcona jest - wystawianemu w czerwcu w Radomsku - spektaklowi "Kartoteka w Radomsku", druga zaprezentuje "11 ujęć Tadeusza Różewicza w fotografii Elżbiety Lempp".

Na festiwalu pokazane zostaną spektakle teatralne: "Krety i rajskie ptaki" Teatru Dramatycznego z Warszawy, "Stara kobieta wysiaduje" Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi, "Kartoteki" Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina oraz "Z Różewicza dyplom" - spektaklu dyplomowego studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Rozstrzygnięty zostanie ogólnopolski konkurs poetycki im. Janusza Różewicza, na który nadesłano 760 wierszy z całej Polski. Jednym ze stałych elementów festiwalu jest głośne czytanie utworów Tadeusza Różewicza.

Różewicz Open Festiwal organizują radomszczański dom kultury, miejscowy magistrat przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa". 

Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.

Tadeusz Różewicz (ur. 1921), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Debiutował jako poeta w przedwojennej prasie młodzieżowej. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi". Od ponad 30 lat Różewicz mieszka we Wrocławiu. (PAP)