Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Dziś w Rabce-Zdroju rozpoczął się IX. Rabka Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Impreza potrwa od 13 do 16 lipca. Partnerem wydarzenia jest Instytut Książki, który zaznaczy swoją obecność na festiwalu kilkoma zorganizowanymi przez siebie wydarzeniami.

W programie Rabka Festivalu znalazły się łącznie 62 wydarzenia przeznaczone zarówno dla małych, jak i dużych uczestników: warsztaty, spotkania autorskie, wieczory wspólnego czytania, wystawy, gra miejska, liczne animacje w „czytelni na polu”, a także inspirująca konferencja ekspercka dla dorosłych.

Już dziś, pierwszego dnia festiwalu, odbyło się otwarcie wystawy „Mała książka – wielka sztuka”, przygotowanej przez Instytut Książki w ramach promocji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Ekspozycja prezentuje ilustracje stworzone przez polskich artystów specjalnie na potrzeby Wyprawek Czytelniczych rozdawanych dzieciom w szpitalach, bibliotekach i szkołach w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty „Jesteś jedyny, jesteś jedyna! – warsztaty z Krasnalem w Krzywej Czapce”, które poprowadzili Wojciech Widłak i Aleksandra Krzanowska.

Udział w festiwalu potwierdzili m.in.: Barbara Gawryluk, Sasza Hady, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Olech, Renata Piątkowska, Jolanta Richter-Magnuszewska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Wasilkowska, Elżbieta Wasiuczyńska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz następujące duety autor/ilustrator:  Tina Oziewicz i  Aleksandra Zając, Wojciech Widłak i Aleksandra Krzanowska, Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra. Wśród gości zagranicznych znaleźli się: Elina Ellis (Ukraina/Wielka Brytania), Iva Prochazkova (Czechy), Julius Keleras i Vanda Padimanskaite (Litwa) oraz Andreas Sparring i Per Gustavsson (Szwecja) wraz z tłumaczami. Utwory „na dobranoc” będą czytać: Patryk Cebulski, Juliusz Chrząstowski, Maria Kowalska i Jerzy Stuhr.

Istotną częścią festiwalu jest program dla dorosłych. Jego głównym punktem jest konferencja, która odbędzie się w piątek i która będzie transmitowana na żywo na Facebooku i YouTubie Instytutu Książki, a także na stronie festiwalu. W jej ramach zaproszony przez IK dr Marek Kaczmarzyk wygłosi wykład zatytułowany „Biologia ewolucyjna rodziny. Dlaczego i jak warto czytać dzieciom”.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich obowiązują zapisy (wcześniej internetowe, od 11 lipca osobiste).

Szczegółowy program Rabka Festivalu można znaleźć na stronie: www.rabkafestival.pl/program/

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Miasta Rabka-Zdrój oraz dzięki pomocy partnerów i patronów medialnych.

Poniżej prezentujemy fotorelację z otwarcia wystawy „Mała książka – wielka sztuka” oraz „Jesteś jedyny, jesteś jedyna! – warsztatów z Krasnalem w Krzywej Czapce”.