Aktualności
Spektakle teatralne, wystawa oraz spotkania ze znawcami twórczości braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza przybliżą ich dorobek artystyczny w czasie trwania Festiwalu 3xRóżewicz. Cykl wydarzeń rozpoczął się w piątek w Radomsku i potrwa do niedzieli.
Radomsko w woj. łódzkim to rodzinne miasto Tadeusza (poeta, dramaturg i prozaik), Stanisława (reżyser, scenarzysta) i Janusza (poeta) Różewiczów. Organizatorzy jedynego w kraju festiwalu poświęconego ich życiu i twórczości, chcą w ten sposób podtrzymać pamięć o tych artystach, w różnych formach ukazać dziedzictwo wybitnych twórców literatury i kina, a także zachęcić uczestników wydarzeń do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.
„Zdecydowaliśmy się powrócić do nazwy, pod którą odbywały się pierwsze edycje wydarzenia. Zatem już nie »Różewicz Open Festiwal«, a »3xRóżewicz«. Idea wciąż jest jednak ta sama. Trzech braci. Trzy niezwykłe życiorysy. Trzy talenty” – wyjaśniła koordynator festiwalu Jolanta Dąbrowska.
„Jesteśmy dumni, że właśnie w naszym mieście wszystko się zaczęło. Dzieciństwo, młodość spędzona w Radomsku już na zawsze odcisnęły ślad w ich artystycznej podróży przez życie. Czujemy wielkie zobowiązanie, by pamięć o braciach Różewiczach podtrzymywać, stając się strażnikami tej niezwykłej spuścizny” – zapewniła.
Na program tegorocznej edycji festiwalu, który zainaugurowały w piątek przed południem warsztaty teatralno-filmowe, złoży się kilkanaście przedsięwzięć artystycznych. Wśród najważniejszych z nich są m.in. monodram Adama Stoyanova „W tłumaczeniu”, w którym głuchy poeta i aktor zinterpretuje wiersze Różewicza w języku migowym, monodram Wiesława Komasy „Różewiczogranie” oraz prapremierę słowno-muzycznego widowiska „Pewnego razu” z wykorzystaniem wierszy Natalii Wawrzyniak, ubiegłorocznej laureatki konkursu poetyckiego im. Janusza Różewicza.
W piątek po południu zaplanowano wernisaż wystawy „3xRóżewicz” oraz spotkanie z Moniką Nowak, autorką książki „Człowiek słowa. Janusz Różewcz”. W sobotę będzie można wziąć udział m.in. w spacerze radomszczańskimi ulicami i miejscami związanymi z braćmi Różewiczami, a w niedzielę w spotkaniach z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy” oraz laureatami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.
Głównymi organizatorami festiwalu są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część z nich obowiązują wejściówki.
Najstarszy z braci Różewiczów – Janusz (ur. 1918) – zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez Gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. „Sen”, „Krzak bzu śpiewający”, „Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa”.
Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. „Miejsce na Ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Westerplatte”, „Opadły liście z drzew”. Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) „Tor”. Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.
Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: „Pięć poematów”, „Formy”, „Kartoteka”, „Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja”, „Na czworakach”, „Białe małżeństwo”, „Kartoteka rozrzucona” i zbiór wierszy „Matka odchodzi”.
źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak