Aktualności
W poniedziałek w Krakowie rozpoczął się 13. Festiwal Conrada. Na gości czekają zarówno spotkania stacjonarne, jak i transmitowane w internecie. Hasło przeglądu to „Natura przyszłości”.
„Festiwal zawsze pokazywał czytelnikowi współczesnemu, co warto czytać, odkrywać. W ten sposób (festiwal) buduje nowy, czasami zaskakujący kanon literatury dla Europejczyka, dla obywatela świata, ale i dla ludzi wrażliwych zainteresowanych” – powiedział pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
Dyrektor programowy przeglądu Grzegorz Jankowicz ocenił, że „literatura jest najlepszym sposobem na to, by zrozumieć, co się z nami dzieje, byśmy mogli inaczej myśleć, lepiej współdziałać z innymi i ostatecznie lepiej żyć”.
Na spotkania stacjonarne, odbywające się z zachowaniem rygorów sanitarnych, obowiązują wejściówki.
Każdego dnia festiwalu, który potrwa do 24 października, o godz. 10 na Facebooku emitowane będzie 20-minutowe studio festiwalowe „Dzień dobry Conrad”, podczas którego prowadzący, wraz z zaproszonymi gośćmi, będą rozmawiać o spotkaniach i wydarzeniach, planowanych na dany dzień.
Do północy 23 października trwa głosowanie na Nagrodę Conrada. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Uroczystość wręczenia wyróżnienia dla najlepszego debiutu prozatorskiego w 2020 r. odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków 24 października.
Hasło 13. festiwalu – „Natura przyszłości” – nawiązuje do stanu środowiska naturalnego, ma zwracać uwagę na konieczność ochrony przyrody i przestrzegać przed katastrofą klimatyczną. Zdaniem organizatorów przeglądu, literatura może i powinna przyczyniać się do walki o czyste powietrze, do poszerzania wiedzy nt. szkodliwości niektórych działań człowieka, oraz powinna aktywizować do pracy na rzecz poprawy sytuacji.
źródło: PAP, Beata Kołodziej