Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
01.03.2023

„Rosja od kuchni” Witolda Szabłowskiego odnosi sukces na Tajwanie

Książka polskiego reportera Witolda Szabłowskiego „Rosja od kuchni” w dwa tygodnie od premiery na Tajwanie doczekała się już trzeciego dodruku! Najnowszą książkę Szabłowskiego na chiński klasyczny przełożyła Chih-Chun Yeh, a wydało wydawnictwo Acropolis.

„Rosja od kuchni” nie jest pierwszą książką Szabłowskiego, która odnosi sukcesy na Tajwanie. W ostatnich latach wydawnictwo Acropolis wydało tam także „Tańczące niedźwiedzie” (tłum. Wei-Yun Lin-Górecka) i „Jak nakarmić dyktatora” (tłum. Chih-Chun Yeh). Obie pozycje cieszą się na Tajwanie popularnością, a „Tańczące niedźwiedzie” znalazły się nawet na sporządzonej przez Ministerstwo Kultury Tajwanu liście lektur polecanych uczniom szkół podstawowych i średnich. Niedawno książki Szabłowskiego polecała na swoim oficjalnym Twitterze sama prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen.

Witold Szabłowski był jednym z kilkorga polskich autorów obecnych na odbywającej się od 31 stycznia do 5 lutego Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej, gdzie miał okazję spotkać się z licznym gronem swoich czytelników. Podczas pobytu na Tajwanie pisarz promował przede wszystkim „Rosję od kuchni”, która swoją premierę miała właśnie podczas targów w Tajpej.

„Tajwańczycy widzą bardzo dużo podobieństw między relacją Chin do Tajwanu a relacją Rosji do Ukrainy. To jest życie w cieniu wielkiego sąsiada, który nie akceptuje twojej niezależności, podmiotowości. Mam nadzieję, że moja książka będzie się tutaj przebijać w najbliższych dniach” – mówił Szabłowski Polskiej Agencji Prasowej podczas wizyty w Tajpej.

Witold Szabłowski jest obecnie jednym z najchętniej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy. „Tańczące niedźwiedzie” i „Jak nakarmić dyktatora” zostały dotąd przełożone m.in. na francuski, japoński, niemiecki, rosyjski, włoski, hiszpański i angielski – również dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach prowadzonego przez Instytut Książki Programu Translatorskiego ©POLAND. W Stanach Zjednoczonych obie książki zostały wydane przez prestiżowe wydawnictwo Penguin Random House. Dodatkowo Szabłowski sprzedał prawa do serialowej adaptacji „Jak nakarmić dyktatora” firmie producenckiej Free Assiociations, należącej do aktora Channinga Tatuma.

Jak dotąd, poza Tajwanem, „Rosja od kuchni” została wydana także w Słowacji. W marcu książka ukaże się także w Ukrainie, a w kolejnych miesiącach w Hiszpanii, Czechach, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.