Aktualności

10.02.2021

Rezydencje twórcze w Czechach

Sekcja Czeskie Centrum Literackie (CCL) w Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna) wspiera bohemistów, pisarzy i tłumaczy czeskich dzieł literackich, pomimo nowych fal pandemii. Od lutego do końca roku z pobytów rezydencyjnych w Pradze, Brnie i Broumovie skorzysta ponad 20 autorek i autorów.

Pobyty twórcze dają rezydentom możliwość, aby poświęcić czas i energię niczym niezmąconej pracy twórczej, oddać się jej w całości lub też dokończyć przygotowywane przez nich utwory. Jednocześnie umożliwiają bliższe poznanie lokalnego kontekstu kulturowego. W tym celu CCL współpracuje z takimi partnerami, jak Galeria Morawska w Brnie, Teatr Narodowy w Brnie, Galeria Narodowa w Pradze czy Centrum Sztuki Współczesnej DOX.

Kandydaci zainteresowani pobytem rezydencyjnym w Broumovie w czerwcu, lipcu lub sierpniu 2021 mogą nadsyłać zgłoszenia do 21 lutego, a kandydaci zainteresowani pobytem rezydencyjnym w Pradze, Brnie lub Broumovie we wrześniu, październiku lub listopadzie 2021 mogą nadsyłać zgłoszenia do 31 marca.

Dzięki współpracy CCL z Fundacją Skautingu Jaroslava Foglara, autorzy mogą korzystać w Pradze z mieszkania po Jaroslavie Foglarze. Broumovskie rezydencje w Domku Literackim realizowane są we współpracy z Centrum Edukacyjno-Kulturalnym Klášter Broumov. Natomiast w Brnie czeka na twórców samodzielne mieszkanie w centrum miasta.

– Stypendia i pobyty rezydencyjne umożliwiają skupić się na pracy twórczej czy tłumaczeniach także w czasie pandemii, dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że naszym partnerom w Pradze, Brnie i Broumovie nie brak odwagi nawet w tych trudnych czasach, aby wraz z nami snuć plany i zapewniać bohemistom i tłumaczom jak najlepsze wsparcie w ich godnej podziwu pracy – powiedział Martin Krafl, pełniący obowiązki kierownika Czeskiego Centrum Literackiego.

Kontakt: mgr bc. Klára Přibylová, Public Relations, Moravian Library / Czech Literary Centre, e-mail: Klara.Pribylova@mzk.cz, tel. 420 770 190 776

[źródło: rynek-ksiazki.pl]