Aktualności

06.05.2022

Reprezentantka Instytutu wystąpi na konferencji „Biblioteka w zmieniającym się świecie”

W poniedziałek 9 maja w Grodzisku Mazowieckim odbędzie się konferencja ekspercka „Biblioteka w zmieniającym się świecie”. Jedną z prelegentek będzie Anna Zagórska z Instytutu Książki, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych, zajmująca się m.in. programami dotacyjnymi Infrastruktura Bibliotek i Kraszewski. Komputery dla bibliotek.

Konferencja jest organizowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, a także jubileuszu 500-lecia uzyskania przez Grodzisk Mazowiecki praw miejskich. Weźmie w niej udział grono ekspertów, dyrektorzy i pracownicy bibliotek z Polski, a także delegacja bibliotekarzy z Litwy.

W czasie całodziennej konferencji odbędą się wystąpienia ekspertów dotyczące roli bibliotek w życiu kulturalnym społeczności lokalnych w Polsce, a także panel dyskusyjny z udziałem dyrektorów kilku wybranych placówek. Reprezentantka Instytutu Książki Anna Zagórska zaprezentuje wystąpienie zatytułowane „Biblioteka w zmieniającym się świecie”, w kontekście działań dotacyjnych Infrastruktura Bibliotek na rzecz bibliotek publicznych w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim, która znajduje się przy ul. 3 Maja 57.

Szczegółowy program konferencji:
09:00-10:00 Poranna kawa w bibliotece.

10.00-10.30 „Biblioteka w zmieniającym się świecie”, w kontekście działań dotacyjnych Infrastruktura Bibliotek na rzecz bibliotek publicznych w Polsce – Anna Zagórska, Instytut Książki.

10.30-11.00 Kiedy dobry pomysł wymaga wsparcia – programy dotacyjne dla bibliotek publicznych – Natalia Nowińska-Antoniewicz, Zakład Bibliotekoznawstwa Biblioteki Narodowej.

11.00-12.30 Nie tylko budynek, czyli jakie nowe usługi powinny być oferowane w bibliotekach XXI wieku – Marcin Skrabka, Good Books.

12.30-13.00 Panel podsumowujący wystąpienia.

13.00-14.00 Przerwa obiadowa.

14.00-16.00 Biblioteka w zmieniającym się świecie – integralność, niezależność, partnerstwo w kontekście działań bibliotek jako samodzielnych instytucji lub instytucji włączonych w inne struktury – prezentacje i panel dyskusyjny.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Radziwiliszki – miasto partnerskie z Litwy
Danuta Treszczyńska – Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku
Dorota Olejnik – Członek Krajowej Rady Bibliotecznej, Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki.

18:00-20:00 Spacer po Grodzisku Mazowieckim (dla chętnych).

20:00 Kolacja.