Aktualności

15.03.2023

Reportaż o bibliotece w Przysietnicy w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!”

W sobotę 18 marca 2023 roku o godzinie 15:15 na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie szósty odcinek cyklu „Eureka Biblioteka!”, poświęconego bibliotekom, które uzyskały wsparcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Tym razem reportaż opowie o Bibliotece Publicznej w Przysietnicy.

Biblioteka w Przysietnicy jest filią Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. Jej architektura nawiązuje do otaczających ją gór Beskidu Sądeckiego, co robi ogromne wrażenie na wszystkich przyjezdnych. Co naturalne, oferta biblioteki jest jednak skierowana przede wszystkim do członków lokalnej społeczności – regularne odbywają się w niej m.in. zajęcia plastyczno-edukacyjne dla dzieci, lekcje szachowe, zajęcia taneczne, warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych oraz różnego rodzaju występy artystyczne.

Dotychczasowe reportaże były poświęcone m.in. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie oraz Mediatece w Grodzisku Mazowieckim.

Cykl „Eureka Biblioteka!” został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z TVP Kultura w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Łącznie powstało 16 reportaży poświęconych 16 bibliotekom z całej Polski – zmodernizowanym i doposażanym ze środków NPRCz 2.0. 

Program „Eureka Biblioteka!” to opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także przekazujące chętnym podstawy programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do ich wypożyczania. Niektóre z przedstawianych w cyklu TVP Kultura bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

* * * 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Instytut Książki, Bibliotekę Narodową, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.