Aktualności

13.04.2023

Reportaż o Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu w ramach cyklu „Eureka Biblioteka!”

W sobotę 15 kwietnia 2023 roku o godzinie 14:35 na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie dziesiąty odcinek cyklu „Eureka Biblioteka!”, poświęconego bibliotekom, które uzyskały wsparcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Tym razem reportaż opowie o Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu to dobry adres dla wszystkich, którzy zajmują się edukacją alternatywną, między innymi edukacją domową. Na stronie internetowej placówki znaleźć można dziesiątki filmów edukacyjnych i podcastów przeznaczonych dla osób, które chciałyby poszerzać swoje kompetencje pedagogiczne. Biblioteka jest także znana ze stale wzbogacającej się oferty szkoleń online, a także skierowanych do uczniów filmów z cyklu „Uczymy się razem”.

Dotychczasowe reportaże z cyklu „Eureka Biblioteka!” były poświęcone m.in. Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie oraz Mediatece w Grodzisku Mazowieckim.

Cykl „Eureka Biblioteka!” został przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z TVP Kultura w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Łącznie powstało 16 reportaży poświęconych 16 bibliotekom z całej Polski – zmodernizowanym i doposażanym ze środków NPRCz 2.0. 

Program „Eureka Biblioteka!” to opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także przekazujące chętnym podstawy programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do ich wypożyczania. Niektóre z przedstawianych w cyklu TVP Kultura bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

* * * 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Instytut Książki, Bibliotekę Narodową, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.