Aktualności

Ogólnopolski zjazd koordynatorów i szkolenia moderatorów DKK / Fot. Daniel Bednarz dla Instytutu Książki
14.11.2017

Relacja ze szkolenia dla moderatorów i zjazdu koordynatorów DKK

W dniach 9-10 listopada w warszawskim Centrum Konferencyjnym NIMBUS odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki połączony ze szkoleniem dla moderatorów DKK. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki, który we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi od ponad 10 lat prowadzi program DKK. W zjeździe i szkoleniu wzięło udział ponad 150 osób.

Pierwszy dzień spotkania otworzyło wystąpienie Dyrektora Instytutu Książki, Dariusza Jaworskiego, który podkreślił istotne znaczenie programu dla rozwoju czytelnictwa w Polsce oraz zapewnił o dalszym wsparciu projektu. Następnie głos zabrał koordynator programu DKK z Instytutu Książki – Dariusz Kawa, który przekazał uczestnikom kilka wskazówek organizacyjnych.

Serię wykładów zaplanowanych na ten dzień otworzyło wystąpienie dra hab. Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach”. Wykład miał na celu usystematyzowanie i przybliżenie słuchaczom najciekawszych nurtów najnowszej literatury polskiej. Następnie moderatorzy uczestniczyli w równoległych panelach wykładowych: „Książki jako antidotum na dziecięce problemy?” (dr Wanda Matras UP), „O gatunkach (nie)obecnych na spotkaniach DKK” (dr hab. Wojciech Kudyba UKSW) oraz „Literatura popularna z wyższej półki” (Marcin Kube). W czasie paneli dla moderatorów koordynatorzy spotykali się w osobnej sali, aby omówić założenia programu na kolejny rok.

Zwieńczeniem zajęć merytorycznych pierwszego dnia była rozmowa „Dyskusyjne Kluby Książki za granicą”, której gośćmi były Karen Hallewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stiftung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa poprzez kluby książki. Dyskusję moderował Zastępca Dyrektora Instytutu Książki – dr hab. Krzysztof Koehler. W dyskusji wzięli również udział uczestnicy, którzy chętnie zadawali pytania specjalistkom z zagranicy.

Następnym punktem planu była prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Republika czytających ludzi”, który został zrealizowany w bieżącym roku przez krakowski oddział TVP3. Celem filmu była promocja programu DKK oraz prezentacja różnych form istnienia klubów książki. Dokument spotkał się z życzliwym przyjęciem uczestników. Pierwszy dzień spotkania zakończył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Dobre Ludzie.

Drugi dzień szkolenia uczestnicy rozpoczęli od wysłuchania wykładu dr hab. Marzeny Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Arcydzieła nie muszą być nudne... o nieznanym obliczu literatury polskiej XX wieku”. Następnie odbyły się równoległe panele warsztatowe: „Życie literackie jako źródło inspiracji w pracy moderatora DKK” (Jakub Pacześniak), „Dyskusje to nie wszystko. Jak stworzyć klub, który chce czegoś więcej?” (Tomasz Kobylański, CST Self), „Przepędzić nudę, czyli o metodach pracy w dziecięcych i młodzieżowych DKK” (Marcin Małoń, CST Self). Drugi dzień szkolenia zakończyła dyskusja pt. „Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce”, w której uczestniczyli: dr Magdalena Ślusarska, Jerzy Woźniakiewicz oraz dr Łukasz Michalski. Moderatorem dyskusji był Dariusz Kawa z Instytuty Książki. Uczestnicy dyskusji poruszyli m.in. kwestie obecności klubów książki w bibliotekach, finansowania programu, a także widocznej w statystykach rzadkiej obecności mężczyzn wśród klubowiczów DKK.