Aktualności
Poznaliśmy dziś najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku Polacy najchętniej sięgali po literaturę gatunkową.
Królowała przede wszystkim literatura kryminalna i sensacyjna, a zwłaszcza thriller psychologiczny. Warto podkreślić wysoką poczytność polskich autorów znanych już od co najmniej kilku sezonów (Katarzyny Bondy, Marka Krajewskiego, Joanny Chmielewskiej i przede wszystkim Remigiusza Mroza). Wśród obcych autorów kryminałów wciąż wysoko utrzymują się: Harlan Coben, Stephen King i klasyk gatunku – Agatha Christie. Ostatnie lata przyniosły swoistą modę czytelniczą na thriller psychologiczny, który zdobył masową popularność m.in. dzięki twórczości Stephena Kinga i Pauli Hawkins. Obecnie zainteresowanie czytelników tego gatunku skupia przede wszystkim proza B.A. Paris.
Powieści Stephena Kinga od dekady znajdują w Polsce wielu czytelników. W czytelniczym obiegu jest kilkadziesiąt tytułów, niektórzy respondenci czytają po kilka jego książek. Wśród najpopularniejszych pozycji można wymienić: cykl powieści fantastycznych Mroczna wieża; horrory: Lśnienie, Doktor Sen, Komórka, Instytut, To; dystopię Wielki marsz, postapokaliptyczny thriller psychologiczny Bastion o świecie zniszczonym przez epidemię, powieści detektywistyczne Pan Mercedes i Koniec warty.
Stałe miejsce w wyborach lekturowych dorosłych Polaków zyskał romans erotyczny, który do powszechnego obiegu czytelniczego wprowadziła w 2012 roku brytyjska autorka E.L. James cyklem rozpoczętym powieścią Pięćdziesiąt twarzy Greya. W 2018 roku polscy czytelnicy otrzymali rodzimy odpowiednik tego gatunku: debiut Blanki Lipińskiej – 365 dni, który szybko zamienił się w trylogię (Ten dzień, Kolejne 365 dni) i błyskawicznie zdobył popularność, czemu towarzyszy gasnące zainteresowanie książkami E.L. James. Wśród najpoczytniejszych książek nowych autorów w 2018 i 2019 roku wyróżnia się oparta na faktach powieść Tatuażysta z Auschwitz Heather Morris. Jej czytelnicy chętnie sięgają zarówno po kolejne książki Morris, jak i po publikacje innych autorów piszących o tej tematyce.
[źródło: bn.org.pl]