Aktualności

fot. Ela Lempp
18.05.2019

Radiowa Trójka świętuje wraz z Instytutem Książki setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Z okazji przypadającej na 20 maja okrągłej 100. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Program 3 Polskiego Radia we współpracy z Instytutem Książki przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, żołnierza i więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu. Nie zabraknie również premierowej adaptacji jednego z jego dzieł literackich – zbioru opowiadań „Skrzydła ołtarza”.

W poniedziałek 20 maja tego roku minie setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Z tego powodu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 rokiem właśnie autora „Innego świata” czy „Dzienników pisanych nocą”. Specjalnych audycji poświęconych Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu nie zabraknie również w radiowej Trójce.

W niedzielę 19 maja w „Kwestii kultury” (godz. 20.05-21.00) gościem Mariusza Cieślika będą badacze twórczości Gustawa Herlinga-Grudzinskiego: prof. Zdzisław Kudelski i dr Karol Samsel oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

W poniedziałek 20 maja już od rana Program 3 Polskiego Radia emitował będzie całodzienny cykl (po każdym serwisie informacyjnym w godz. 9.00-17.00), na który złożą się wypowiedzi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Z kolei w popołudniowym bloku „Zapraszamy do Trójki” ok. godz. 18.45 premiera reportażu „Opowieść o pewnej przyjaźni” Grażyny Wielowieyskiej. – Gustaw Herling-Grudziński urodził się w Kielcach, ale dzieciństwo spędził w Suchedniowie. I właśnie Suchedniów, rodzinna miejscowość fotoreporterki Hanny Musiałówny (współzałożycielki Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga”) sprawiła, że pomiędzy nią a pisarzem nawiązała się piękna przyjaźń – w 1991 roku wysłała do niego pierwszy list i tak narodziła się korespondencja, która trwała do śmierci pisarza – wyjaśnia autorka.

A wreszcie w paśmie prozy o godz. 20.50 Trójka rozpoczyna emisję „Skrzydeł ołtarza” w odcinkach i w aktorskiej interpretacji Bartosza Porczyka. Tytułowy zbiór opowiadań to niesamowicie metafizyczna proza, pełna alchemicznych symboli, otoczona tajemnicą cierpienia i człowieczeństwa. Niektóre z opowiadań napisane są w bardzo oryginalnej konwencji literackiej – to połączenie eseju i nowelistyki, krótkiej formy literackiej. A to wszystko miesza się z wybitnym umysłem i erudycją Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. – Po przeczytaniu w pamięci zostaje sporo faktów, żywych obrazów miejsc i ludzi oraz wyciskający łzy, delikatnie sączony ból istnienia i samotności – czytamy w jednej z recenzji tego zbioru.

Więcej o pisarzu, w tym archiwalne nagrania, dokumenty, artykuły i fotografie: polskieradio.pl/142,Gustaw-HerlingGrudzinski.

Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki.