Aktualności

11.03.2022

Radiowa Dwójka zaprasza na spotkanie z ukraińską poetką Lubow Jakymczuk

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w poniedziałek, 14 marca, na spotkanie z ukraińską poetką Lubow Jakymczuk. Odbędzie się ono w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie – początek o godz. 18.00. W spotkaniu weźmie również udział Aneta Kamińska – tłumaczka wierszy bohaterki wieczoru, w tym tomu „Morele Donbasu” oraz dzieł innych, współczesnych poetek i poetów ukraińskich. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki można zdobyć słuchając Dwójki.

Urodzona w 1985 roku w Pierwomajsku w obwodzie ługańskim autorka m.in. opublikowanego po polsku tomu „Morele Donbasu”, w ostatnich latach w swoich wierszach dokumentuje okropieństwa wojny, która w jej rodzinnych stronach trwa od 2014 roku. Lubow Jakymczuk wykorzystuje elastyczność języka żeby w niedosłowny, ale przejmujący sposób opowiedzieć o śmierci, wojnie i zagładzie całych miast i osad, a także relacji międzyludzkich. Za wcześniejszy, debiutancki tom otrzymała nagrodę Prywitannia Żyttia im. Bohdana Ihora Antonycza i nagrodę im. Wasyla Symonenki. Lubow Jakymczuk jest również animatorką kultury – była organizatorką lub kuratorką takich wydarzeń kulturalnych, jak m.in.: Rok Semenki (2012), DonKult (Lwów 2015), GalicjaKult (Charków 2016).

Przed kilkoma dniami Lubow wyruszyła kolejowym transportem ewakuacyjnym z ostrzeliwanego Kijowa. Przekroczyła polsko-ukraińską granicę. Jak sama mówi – przeszła szlak uchodźczy razem z innymi ofiarami wojny – po to, żeby dotrzeć na prezentację ukraińsko-szkockiego projektu translatorskiego Beyond and Certain na festiwalu Stanza w Edynburgu i spotkanie z czytelnikami w Paryżu. Chce teraz dać świadectwo o Ukrainie, być posłańcem i opowiadać o swojej ojczyźnie – bestialsko atakowanej przez Rosję. W drodze powrotnej zatrzyma się w Warszawie, żeby również z polskimi czytelnikami porozmawiać o sytuacji swojego kraju, swojego miasta i ludzi, z którymi przekraczała polsko-ukraińską granicę, a także żeby przeczytać wiersze, które często wyrażają więcej, niż długie opowieści.

14 marca, godz. 18.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Z. Modzelewskiego 59).