Aktualności

Warsztaty z Józefem Wilkoniem, fot. Rabka Festival
01.09.2015

Rabka Festival Nominowany

Rabka Festival został nominowany w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015”. To jedyne wydarzenie literackie w finale plebiscytu. W oczekiwaniu na wyniki głosowania, przypominamy, co wydarzyło się podczas tegorocznej edycji festiwalu literatury dziecięcej.

W ciągu czterech dni (9-12 lipca) wystąpiło 40 twórców, którzy zrealizowali 12 warsztatów, 6 spotkań autorskich, 6 wystaw, 2 spektakle teatralne, 5 wieczorów wspólnego czytania w Parku Zdrojowym, grę terenową, konferencję popularno-naukową dla dorosłych, czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów i wieczorny koncert dla wszystkich: Dużych i Małych. Odwiedzili nas koordynatorzy dwóch poważnych festiwali literatury dziecięcej: w Bath (Wielka Brytania) i Lund (Szwecja).

Nie była to impreza elitarna, skierowana jedynie do miłośników książek. Wiele wydarzeń odbywało się w otwartej przestrzeni uzdrowiska i każdy przechodzący przez Park Zdrojowy mógł wziąć w nich udział. Na spotkania autorskie, spektakle i warsztaty przychodziły tłumy, kilkaset książek powędrowało do rąk dzieci, a po autografy gości i festiwalowe pieczątki ustawiały się długie kolejki. O to, by książek nie zabrakło i by były wszędzie dostępne zatroszczyli się miejscowi księgarze.

Rabkę odwiedzili wybitni artyści z Polski i zagranicy. Przyjechał światowej sławy ilustrator Roberto Innocenti, który spotkał się z dziećmi oraz poprowadził  czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Katowic i Wrocławia. Gościem festiwalu był także Józef Wilkoń. Pod jego czujnym wzrokiem grupa dzieci uczyła się, jak namalować niezwykłe zwierzę. Przez cały lipiec czynne były w Rabce duże wystawy dzieł obu twórców. Można było także zobaczyć znakomitą wystawę projektów scenografii teatralnych wieloletniego dyrektora teatru lalek „Rabcio” Jerzego Koleckiego oraz wystawę 400 prac dzieci, przysłanych na festiwalowy konkurs „Kto mieszka w książce Marysi?”(prace można podziwiać w Internecie na stronie www.rabkafestival.pl).

Ze Szwecji przyjechała Lotta Olsson, która uczestniczyła w przedstawieniu teatralnym, opartym na jej opowiadaniu „Dziwne zwierzęta” i wspólnie z Barbarą Gawryluk poprowadziła warsztaty literackie. Barbara Gawryluk zapowiedziała podczas festiwalu nową serię książek „Klinika Zdrowego Chomika”, która ukaże się już jesienią. Uwielbiany przez dzieci Grzegorz Kasdepke spotkał się z czytelnikami w Amfiteatrze i odpowiadał na różne zaskakujące pytania. Małgorzata Strzałkowska przeprowadziła warsztaty „łamiące języki i ćwiczące sprawne ręce”. Z czytelnikami spotkała się Joanna Olech, która opowiadała o smoku Pomponie i różnych smoczych sprawach oraz Jarosław Mikołajewski, który rozmawiał z dziećmi o kryminalnych zagadkach włoskich miast.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie stworzyć: teatralne lalki, film animowany, utwór muzyczny zagrany na niezwykłych instrumentach, grę planszową i komputerową, komiks i ilustracje  do wierszy. Punktem wyjścia do pracy twórczej zawsze była literatura, promowana podczas festiwalu nie tylko poprzez książkę, także poprzez inne dziedziny sztuki, bo przecież różne drogi mogą do niej prowadzić. 

Nie zabrakło także elementów lokalnych. Poza warsztatami artystycznymi, prowadzonymi przez twórców z Rabki, spektaklem teatry „Rabcio”, czytaniem „Baśni z Gorców” Antoniny Zachary-Wnękowej odbyły się warsztaty etnograficzne, a nawet nocne zwiedzanie Starego Kościółka z…Duchem.

Prawdziwe tłumy przyciągnęły wieczorne czytania na dobranoc w Parku Zdrojowym. Artur Barciś i Grzegorz Kasdepke przeczytali dzieciom bajki własnego autorstwa. Zachwyt publiczności wzbudziły fragmenty „Pippi Pończoszanki” w brawurowej interpretacji Edyty Jungowskiej. Tomasz Schimscheiner przeczytał nie publikowane jeszcze opowiadanie Barbary Gawryluk pt. „Bazylia”.

Podczas finałowego koncertu, w wypełnionym po brzegi amfiteatrze, studenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej odśpiewali „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej (muzyka została napisana specjalnie z okazji Festiwalu), a na finał wystąpił Jacek Wójcicki.

Dorośli – bibliotekarze, księgarze i rodzice – wysoko ocenili przygotowaną dla nich konferencję z udziałem prawdziwych Mistrzów: Józefa Wilkonia, Roberto Innocentiego, Jarosława Mikołajewskiego, Joanny Olech, Piotra Krasnowolskiego, Anny Czabnowskiej-Wróbel i Tomasza Majkowskiego.

Dużo dobrego mówi się także o spotkaniach kuluarowych. W Rabce wszyscy kochający książki stale spotykają się na niewielkiej przestrzeni w pięknej scenerii Parku. Jest więc wiele okazji do rozmów, wymiany pomysłów, wzajemnych inspiracji i wspólnych projektów.

Festiwal zorganizowała Agencja Promocyjna OKO we współpracy z Miejska Biblioteką Publiczną, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Promocji Czytelnictwa. Wydarzenie odbyło się pod patronatem: Instytutu Książki, Ambasady Szwecji, Polskiego Instytutu w Sztokholmie, Goethe-Institut Krakau, Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, Wydziału Polonistyki UJ, Wydziału Grafiki ASP Kraków.

Przy wsparciu: MOK Rabka, „Kredkop”, Uzdrowisko Rabka, Muzeum im. Władysława Orkana, Teatr Lalek „Rabcio”, księgarnia „Między Słowami”, kino „Śnieżka” , Wydawnictwa: „Media Rodzina”, Zakamarki”, „Literatura” oraz rabczańskie szkoły.

Patronat medialny: Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, „Kumpel”, miastodzieci.pl, „Ryms”, „Qulturka”, „Wiadomości Rabczańskie”