Aktualności

logo Muzeum POLIN
07.08.2017

Przy Muzeum POLIN otwarto "Łąkę Leśmiana"

„Łąka Leśmiana" - plenerowa przestrzeń międzyludzkich spotkań i prezentacji artystycznych - została otwarta w niedzielę 6 sierpnia obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej centralną częścią jest drewniana instalacja zainspirowana poematem „Łąka" Bolesława Leśmiana.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznicy urodzin poety Bolesława Leśmiana. Z tej okazji Muzeum POLIN zaaranżowało przestrzeń skweru od strony ul. Lewartowskiego, którą nazwano na cześć poety „Łąką Leśmiana". Jednym z jej elementów jest instalacja przestrzenna - drewniany podest z hamakami, pod którymi zasadzono kwiaty. Z wbudowanych głośników płyną dźwięki jak z prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Autorkami instalacji są Magdalena i Barbara Motylińskie.

W niedzielę na skwerze obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainaugurowała działalność „Łąka Leśmiana" - plenerowa przestrzeń międzyludzkich spotkań i prezentacji artystycznych.

„To miejsce Łąka Leśmiana powstało w związku ze 140. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci tego wielkiego poety" - mówiła podczas otwarcia Ewa Budek, koordynatorka projektu z Muzeum POLIN.

Dodała, że „ma nadzieję, że będzie to miejsce spotkań, inspiracji, ale też odpoczynku".

Głównym punktem inauguracji był wykład literaturoznawcy Piotra Łopuszańskiego pt. „Prawda i mity o Bolesławie Leśmianie". Badacz twórczości i życia „notariusza z Zamościa" przypomniał, że „Leśmian nosił wąsiki zawadiacko podkręcone i mierzył 155 cm". „Dokładnie tyle samo co Henryk Sienkiewicz, którego nikt konusem nie nazywał" - mówił Łopuszański.

Krytyk literacki poinformował, że „Leśmian narzekał na warszawskie kawiarnie, choć sam je namiętnie odwiedzał", by w nich „czytać prasę, grać w bilard lub pokera". Zdaniem Łopuszańskiego, Leśmian „lubił także jeździć do Monte Carlo, gdzie grywał w ruletkę".

Badacz twórczości Leśmiana przypomniał także, iż poetycki pseudonim „Leśmian" wymyślił poecie jego starszy kuzyn, także poeta, Antoni Lange. Łopuszański podkreślił również, że „do dziś istnieje w Warszawie kamienica przy ul. Marszałkowskiej 17, w której pisarz żył z rodziną aż do śmierci 5 listopada 1937 roku".

Po wykładzie ponad stuosobowa publiczność wysłuchała koncertu poetyckiego pt. „Maj w sierpniu". Wiersze „W malinowym chruśniaku", „Tęcza" i poemat „Łąka" przeczytali aktorzy Maria Maj i Tomasz Drabek. Akompaniował im improwizacjami na klarnecie Michał Górczyński.

Wcześniej, Katarzyna Jankowska, przewodniczka z Muzeum POLIN, poprowadziła chętnych na spacer warszawskimi śladami Bolesława Leśmiana.

W ramach programu kulturalnego „Łąki Leśmiana" zaplanowano w sierpniu prawie codziennie wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Będą to m.in.: kameralne spotkania wokół poezji autora „W malinowym chruśniaku", koncerty jazzowe i perkusyjne, konwersacje językowe na trawie (po hebrajsku i w esperanto), zajęcia z jogi, gimnastykę dla seniorów, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich stosowaniu.

Przybyli na to miejsce widzowie będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka" z 1920 r. (umieszczone na planszach). Są one dostępne również w wersji anglojęzycznej w tłumaczeniu Mariana Chlabicza-Polaka.

„Łąka Leśmiana" przy Muzeum POLIN będzie czynna do końca września br. Szczegółowe informacje i program wydarzeń na stronie http://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana. /PAP/