Aktualności

fot. Facebook / Europejska Noc Literatury
01.08.2022

Przegląd najciekawszych festiwali literackich w sierpniu

Jeśli ktoś ma życzenie spędzić wakacje pod znakiem festiwali literackich – jak najbardziej ma taką możliwość. Ciekawych imprez tego typu w to lato w Polsce nie brakuje. Wybraliśmy pięć najciekawszych, które odbędą się w sierpniu.

Stolica Języka Polskiego (7-13 sierpnia)

Festiwal Stolica Języka Polskiego, który dzięki poczuciu humoru organizatorów odbywa się w Szczebrzeszynie (i Zamościu), w ostatnich latach zdążył zaskarbić sobie sympatię czytelników w całej Polsce. Pewnie częściowo dlatego, że chyba jako jedyna tego typu impreza w Polsce, jest on poświęcony nie tyle literaturze, ile językowi. Dlatego oprócz spotkań autorskich, podczas tych kilku sierpniowych dni na Roztoczu, obok licznych spotkań autorskich odbywają się także panele dedykowane właśnie polskiej mowie, w szczególności językowi debaty publicznej. To jednak oczywiście nie wszystko, gdyż w Szczebrzeszynie i Zamościu nie brakuje także koncertów i różnej maści wydarzeń artystycznych. Wśród gości tegorocznej Stolicy Języka Polskiego znalazły się m.in. takie postacie jak Małgorzata Rejmer, Wojciech Chmielarz, Anda Rottenberg, Mikołaj Grynberg, Oksana Zabużko czy prof. Ryszard Koziołek.

https://stolicajezykapolskiego.pl/ 

Patrząc na Wschód (11-14 sierpnia)

Program festiwalu odbywającego się w pięknej Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Wystarczy wspomnieć, że pojawią się na nim m.in. takie postacie, jak Adam Robiński, Jędrzej Morawiecki, Leon Tarasewicz, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Wojciech Jagielski czy Artur Domosławski, zaś kameralnym koncertem uraczy uczestników Adam Strug. Formuła wydarzenia sama w sobie jest zresztą na tyle atrakcyjna, że z powodzeniem można planować pobyt nie zwracając uwagi na szczegóły programu. W końcu równie ważnym argumentem jest tutaj malownicze miejsce na Suwalszczyźnie, w którym odbywa się festiwal, znajdujące się gdzieś pomiędzy Wschodem a Zachodem.

https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod 

Literacki Sopot (18-21 sierpnia)

11. edycja festiwalu Literacki Sopot jest poświęcona Irlandii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie spotkania będą podporządkowane jednemu tematowi. Anna Bikont, Dominika Słowik, Urszula Honek, Piotr Paziński czy Łukasz Barys raczej skupią się w rozmowach z prowadzącymi i czytelnikami na innych kwestiach. Na festiwalu z pewnością nie zabraknie jednak całej gamy irlandzkich autorów, wśród których zwracają uwagę takie nazwiska jak Collum McCann, Lucy Caldwell czy Sebastian Barry. Największą literacką gwiazdą sierpniowej imprezy będzie jednak prawdopodobnie Amerykanka Elizabeth Strout, autorka takich powieści jak „Olive Kitteridge” czy „Mam na imię Lucy”. Cóż więcej dodawać – program festiwalu jest bogaty i ciekawy, a samego pobytu w Sopocie chyba nie trzeba nikomu polecać. 

https://literackisopot.pl/

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu (20 sierpnia)

To tylko jedna noc, nie zaś cały festiwal, ale i tak warto o Europejskiej Nocy Literatury wspomnieć. Po pierwsze dlatego, że to chyba jedyna duża impreza literacka, która odbywa się latem we Wrocławiu, a po drugie dlatego, że formuła Europejskiej Nocy Literatury to bardzo ciekawy sposób na spotkanie z literaturą. Temat tegorocznej edycji przybliża hasło „Temat rzeka”, jej kuratorem został Michał Rusinek, a wśród książek, z którymi będzie można się spotkać 20 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska znalazły się m.in. „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna, „Kobold” Radki Denemarkovej, „Kroniki beskidzkie i światowe” Andrzeja Stasiuka czy opowiadanie „Radość w próżni” Kornela Filipowicza. Czytać będą: Jacek Beler, Agata Buzek, Sylwia Chutnik, Marek Kalita, Aleksandra Konieczna, Aleksandra Popławska i Tomasz Schuchardt.

https://nocliteratury.pl/

Miedzianka Po Drodze (26 sierpnia-03 września)

W tym roku poświęcony literaturze faktu Miedzianka Fest powraca w nowej formule jako Miedzianka Po Drodze. Tak jak w latach poprzednich, festiwal będzie składał się ze spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, spacerów i zajęć poświęconych najmłodszym, jednak tym roku będzie to wydarzenie wędrowne, każdego dnia odbywające się w innym miejscu. Organizatorzy twierdzą, że formuła festiwalu w ruchu pozwoli zmniejszyć jego ślad ekologiczny, a także antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. Kolejne dni festiwalowe odbędą się po kolei w Gliwicach, Raciborzu, Nysie, Opolu, Złotym Stoku, Pleszewie oraz Sierosławiu w Gminie Tarnowo Podgórne.

http://instytutr.pl/miedzianka-po-drodze/